Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Emilia Iwanicka 15.03.2013

Czy pieniądze w banku są bezpieczne?

Co dzieje się, gdy bank bankrutuje? Czy można mieć pewność, że środki zgromadzone na kontach i lokatach wrócą do właścicieli?

W dużym uproszczeniu bank działa na zasadzie pośrednika między tymi, którzy chcą pieniądze pożyczyć, a tymi, którzy chcieliby je zdeponować w bezpiecznym miejscu. Może się zdarzyć, że bankowi zabraknie środków na wypłaty (z powodu dużej skali wypłat spowodowanej np. pogłoskami o złym stanie banku). Co wtedy? Czy bank-bankrut będzie w stanie oddać pieniądze?

Wszystkie banki w Polsce podlegają kontroli ze strony Komisji Nadzoru Finansowego, która dba m.in. o to, by utrzymywały odpowiednią płynność. To KNF pilnuje tego, by bank nie pożyczył więcej, niż jest w stanie zebrać w formie depozytów (ponownie - w dużym uproszczeniu).

Nie da się jednak w stu procentach wykluczyć bankructwa banku. W takiej sytuacji, środki zdeponowane na kontach i lokatach są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. BFG gwarantuje depozyty do kwoty 100.000 euro na osobę (w przypadku kont wspólnych suma ta odnosi się do każdego z współwłaścicieli).

W razie zawieszenia działalności banku przez KNF i złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, BFG ma 20 dni roboczych na oddanie zgromadzonych środków każdemu, kto zgłosi się po nie w ciągu 5 lat. Co ważne, od zwracanej kwoty nie są odliczane ew. kredyty zaciągnięte w danym banku.

Aktualną listę podmiotów objętych gwarancjami można znaleźć na stronie funduszu (www.bfg.pl). Nie należą do nich tzw. parabanki i firmy oferujące produkty takie np. polisolokaty albo fundusze inwestycyjne (nawet, jeśli sprzedażą tych produktów zajmują się banki).

Michał Milewski

tagi: