Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 20.12.2013

Prezydent powołał Jerzego Osiatyńskiego do Rady Polityki Pieniężnej

Profesor Jerzy Osiatyński w Radzie Polityki Pieniężnej. Prezydent Bronisław Komorowski powołał ekonomistę na miejsce profesor Zyty Gilowskiej, która ustąpiła z RPP w październiku.
Prof. Jerzy Osiatyński ma zostać powołany 20 grudnia 2013 r. na członka Rady Polityki PieniężnejProf. Jerzy Osiatyński ma zostać powołany 20 grudnia 2013 r. na członka Rady Polityki PieniężnejPAP/Grzegorz Jakubowski
Posłuchaj
  • Główny ekonomista BZ WBK Maciej Reluga (IAR):Osiatyński może opóźnić podwyżki stóp procentowych
  • Główny ekonomista domu maklerskiego X-Trade Brokers Przemysław Kwiecień (IAR): Nominacja Osiatyńskiego wnosi spokój
  • Minister w kancelarii prezydenta Olgierd Dziekoński (IAR): Obecność Jerzego Osiatyńskiego w Radzie Polityki Pieniężnej to wsparcie dla jej stabilności
Czytaj także

Minister w kancelarii prezydenta Olgierd Dziekoński powiedział, że obecność Jerzego Osiatyńskiego w Radzie Polityki Pieniężnej będzie wsparciem dla jej stabilności.

O wyborze Osiatyńskiego na członka RPP przesądziły jego wysokie kompetencje - przede wszystkim doświadczenie, wiedza i skłonność do rozwiązywania problemów poprzez pogłębioną dyskusję - dodał.

Osiatyński może opóźnić podwyżki stóp procentowych

Nominacja dla profesora Jerzego Osiatyńskiego do Rady Polityki Pieniężnej może opóźnić podwyżki stóp procentowych. Tak uważa główny ekonomista BZ WBK Maciej Reluga.

Ekonomista przypomina, że nominacja nie jest zaskoczeniem, bo profesor Osiatyński był poważnym kandydatem do RPP. Ekspert zaznacza, że Zyta Gilowska była uważana za zwolenniczkę wyższych stóp procentowych, podczas gdy nowy członek Rady ma do tej kwestii dużo łagodniejsze podejście. Efekt nominacji Jerzego Osiatyńskiego do Rady zobaczymy jednak dopiero za jakiś czas. Na razie w RPP panuje zgoda, że stopy powinny pozostać na obecnym, niskim poziomie. Dyskusja o ich podwyżce może się rozpocząć w połowie roku. Maciej Reluga przypomina, że profesor Osiatyński sugerował ostatnio w wywiadzie, że okres stabilnych stóp procentowych może potrwać nawet do końca roku.

Nominacja Osiatyńskiego wnosi spokój

Główny ekonomista domu maklerskiego X-Trade Brokers Przemysław Kwiecień uważa, że nominacja profesora Jerzego Osiatyńskiego nie jest niespodzianką. Ekspert wyjaśnia, że prezydent Bronisław Komorowski zdecydował się na powołanie osoby z bliskiego mu grona. W opinii Przemysława Kwietnia, Osiatyński będzie zwolennikiem luźnej polityki monetarnej prowadzonej przez Narodowy Bank Polski.

Kim jest profesor Jerzy Osiatyński?

Jerzy Osiatyński jest przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN i profesorem w Wyższej Szkoła Bankowości i Finansów w Bielsku Białej
Był ministrem - kierownikiem Centralnego Urzędu Planowania w rządzie Tadeusza Mazowieckiego oraz posłem na Sejm X, I, II i III kadencji. Zasiadał w wielu sejmowych komisjach i podkomisjach zajmujących się finansami publicznymi, integracją europejską, kontrolą publiczną, audytem oraz polityką ekonomiczną. Pełnił funkcję ministra finansów w rządzie Hanny Suchockiej.
Był konsultantem Banku Światowego oraz innych organizacji międzynarodowych i pozarządowych w dziedzinie transformacji gospodarczej. Od 2009 roku jest członkiem Komitetu Badań Ekonomicznych NBP. Od 2001 roku członek Rady Strategii Społeczno-Gospodarczej przy premierze, a w latach 2004-2006 roku wiceprzewodniczący Rady Strategii Społeczno - Gospodarczej przy Radzie Ministrów. Autor wielu prac naukowych z dziedziny teorii ekonomii, finansów publicznych, historii doktryn ekonomicznych oraz transformacji gospodarki od centralnie planowanej do rynkowej. Doktor honoris causa Uniwersytetu w Nowym Jorku. Od października 2010 roku doradca społeczny prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Urodził się 2 listopada 1941 roku. Ukończył Szkołę Główną Planowania i Statystyki w Warszawie W 1989 roku uzyskał tytuł profesora nauk ekonomicznych.

Kadencja członka RPP wynosi 6 lat

Zgodnie z ustawą o NBP, w skład RPP wchodzą: przewodniczący Rady, którym jest prezes NBP oraz 9 członków powoływanych w równej liczbie przez prezydenta, Sejm i Senat spośród specjalistów z zakresu finansów. Kadencja członka Rady wynosi 6 lat, funkcję tę można pełnić tylko przez jedną kadencję .

Jerzy Osiatyński: Czekają mnie tygodnie czytania opracowań

TVN CNBC/x-news

Jerzy Stępień o powołaniu Osiatyńskiego do RPP

TVN CNBC/x-news

Ekonomista SG: J. Osiatyński nie będzie chciał obniżać stóp

TVN CNBC/x-news


Ekonomista o członkach RPP: To pragmatycy

TVN CNBC/x-news

abo