Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 07.01.2014

Masz kredyt w złotych lub we frankach? To będzie dobry rok

Decyzja jest przesądzona - stopy procentowe pozostaną na obecnym, rekordowo niskim poziomie. We wtorek rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, która decyduje o wysokości stóp. A co z osobami spłacającymi kredyt we frankach szwajcarskich?
Mieszkanie dla Młodych tylko na rynku pierwotnymMieszkanie dla Młodych tylko na rynku pierwotnym Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Analityk firmy doradczej Expander Jarosław Sadowski (IAR): To będzie dobry rok dla spłacających kredyty
  • Analityk ING TFI Paweł Cymcyk (IAR): Stopy procentowe pozostaną bez zmian
  • Analityk TMS Brokers Bartosz Sawicki (IAR): Masz kredyt we frankach szwajcarskich? Jest szansa, że w tym roku zapłacisz mniejsze raty. Ulga tak zwanych frankowców nie będzie jednak duża.
Czytaj także

Członkowie Rady zapowiadali, że wysokości stóp nie zmienią przynajmniej w pierwszej połowie tego roku. Jednak analityk firmy doradczej Expander Jarosław Sadowski uważa, że obecny stan może potrwać znacznie dłużej - nawet do 2015 roku.

Marże pójdą w górę?

Pomimo stabilnych stóp procentowych kredyty mogą jednak zdrożeć za sprawą rosnących marż. Ekspert wyjaśnia, że banki szukają nowych źródeł przychodów oraz rekompensują sobie straty spowodowane niekorzystnymi dla nich zmianami przepisów.
Niska inflacja pomaga

Analityk ING TFI Paweł Cymcyk uważa, że za nie podnoszeniem stóp procentowych przemawia niska inflacja, wciąż powolne tempo wzrostu gospodarczego oraz fakt, że banki nie udzielają tak wielu kredytów.

Ekspert przypuszcza, że członkowie Rady wypowiedzą się na temat perspektyw wzrostu gospodarczego i inflacji w tym roku. Jego zdaniem prognozy na drugie półrocze będą optymistyczne, ale nie na tyle, żeby już teraz podnosić oprocentowanie kredytów.

Posiedzenie Rady jest dwudniowe. Decyzję w sprawie stóp poznamy w środę.

Obecnie podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi 2 i pół procent.

Co czeka frankowych kredytobiorców?
Analityk TMS Brokers Bartosz Sawicki wyjaśnia, że w tym roku, szczególnie w jego drugiej połowie, złotówka może zyskać w stosunku do franka szwajcarskiego. Według TMS Brokers, pod koniec 2014 roku za jednego franka możemy zapłacić około 3 złotych i 25 groszy.
Po ubiegłorocznym umocnieniu szwajcarskiej waluty frank może być przewartościowany, a zagrożenie deflacją w Szwajcarii jeszcze nie minęło.
Przełomu w notowaniach franka i złotówki nie spodziewa się analityk portalu Cinkciarz.pl Marcin Lipka. Mimo to także jego zdaniem frankowi kredytobiorcy mogą liczyć na niewielkie obniżki rat. Wszystko za sprawą umacniającej się polskiej gospodarki, która może przełożyć się na wyższą inflację, a w dalszej perspektywie - na zaostrzenie polityki pieniężnej. To - jak przypomina - będzie oznaczało umocnienie złotówki.
Z danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że w minionych latach banki udzieliły około 580 tysięcy kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich. Na koniec czerwca 2013 roku suma kredytów zaciągniętych we frankach wynosiła ponad 145 miliardów złotych.

abo