Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Stanisław Brzeg-Wieluński 11.12.2020

Eksperci: środki z UE powinny być wydane także na cyfryzację gospodarki

Znakomicie, że porozumienie w sprawie unijnego budżetu zostało zawarte. Musimy jednak umieć po nie sięgnąć, realizując takie cele jak: zielona transformacja, termomodernizacja, bezemisyjny transport, upowszechnianie sieci 5G czy cyfryzacja usług publicznych. Do tego potrzebne są też własne środki – mówili goście "Rządów Pieniądza": Monika Kurtek z Banku Pocztowego i dr Waldemar Kozioł z UW.  

- Kryzys się jeszcze nie skończył. Mamy sporo niepewności, jak długo będziemy borykać się z pandemią i pomoc finansowa będzie bardzo potrzeba. W Polsce mamy wiele potrzeb infrastrukturalnych, ale najistotniejsza jest innowacyjność, która u nas pozostawia dużo do życzenia. Liczę więc na to, że europejskie środki pójdą w tym kierunku, co pozwoli nam doganiać kraje Europy Zachodniej. Innowacyjność wprost wiąże się z badaniami i rozwojem i tu też mamy ogromne zapóźnienia i potrzeby – mówiła Monika Kurtek.  

W jej opinii szczególnie ważne jest też, żebyśmy jako kraj potrafili jak najrozsądniej tymi środkami zarządzić, abyśmy jak najszybciej uruchomili procedury administracyjne, które mogą być pewną barierą.


komputer technologie cyfryzacja 1200.jpg
Jarosław Gowin: min. 20 proc. z Funduszu Odbudowy na cyfryzację polskiej gospodarki

Nowe priorytety inwestycyjne 

- Są dwa różne obszary. Pierwszy to wieloletnie ramy finansowe, a w nich środki na innowacje, na rozwój i jest ich więcej niż w poprzedniej perspektywie. Do tego spójność, wspólna polityka rolna, zarządzanie globalne. Mamy też po raz pierwszy fundusz na bezpieczeństwo i obronę, choć nieduży, bo wynoszący tylko 13 mld euro na 7 lat. Są to jednak pierwsze pieniądze na ten cel, które Unia będzie wydawała wspólnie – zauważył dr Kozioł.

Zaznaczył, że na politykę spójności przez 7 lat otrzymamy 67 mld euro i są to "duże pieniądze do wzięcia, stabilizujące polską gospodarkę".

- Kluczem jest jednak wykorzystanie środków, które powinny pomóc polskim przedsiębiorstwom, aby były one w stanie wdrażać nowe technologie. Część branż jak np. automotiv, będzie przechodziła znaczną transformację w związku z przechodzeniem na pojazdy elektryczne. Ale mamy też instrument budowania odporności związany z COVID-19. Tam cele są bardzo dokładnie określone przez KE. Są to: czyste technologie, transformacja energetyczna związana z dużym udziałem OZE, poprawa efektywności energetycznej w budynkach, inteligentny, "zielony" transport, usługi telekomunikacyjne, upowszechnienie Internetu szerokopasmowego w tym 5G, cyfryzacja usług społecznych - czyli wszystko to, co poprawi naszą efektywność i komfort życia – wymieniał dr Kozioł.


pieniądze złoty setki free pixabay 1200.jpg
Tarcza branżowa 6.0 czeka na podpis prezydenta. Sprawdź, co zawiera

Sejm uchwalił Tarczę Branżową 6.0

Goście "Rządów Pieniądza" odnieśli się również do skierowanej już do podpisu prezydenta nowej Tarczy Branżowej 6.0.

- Tarcza 6.0 obejmuje przedsiębiorców, których działalność została ograniczona już w końcu października. Oni czekają na zwolnienia z ZUS, świadczenia postojowe, ale dopóki ustawa nie jest podpisana, nie do końca wiedzą, co robić. Choć  z ustawy wynika, że ma ona zadziałać wstecz, jeśli chodzi np. o składki na ZUS – mówiła Monika Kurtek.

Według dr. Kozioła szczególnie istotne jest to, że podmioty, także przez mechanizm umożliwiający w miarę potrzeby zwielokrotnienie pomocy, zyskują pewność, iż w razie pogorszenia sytuacji nie zostaną same.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
21:16 Waldemar Kozioł i Monika Kurtek gośćmi "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24) Waldemar Kozioł i Monika Kurtek gośćmi "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24)

 

PR24/ Anna Grabowska/sw