Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Stanisław Brzeg-Wieluński 02.03.2021

Ekspert BGK: w tym roku zwiększy się poziom naszej pomocy dla polskich firm

Trwają prace dotyczące rozszerzenia pomocy ze strony Banku Gospodarstwa Krajowego dla firm dotkniętych COVID-19. Chodzi o nowelizację ustawy dotyczącej funduszu dopłat - powiedział Piotr Natkański, dyrektor w Departamencie Gwarancji i Poręczeń BGK, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.

Dyrektor Piotr Natkański z BGK podkreślił, że poszerzona pomoc zapisane w ustawie dotyczącej funduszu dopłat są jeszcze na etapie konsultacji. Ale gdy przejdą parlamentarną drogę legislacyjną, będą dużym ułatwieniem dla firm borykających się ze skutkami koronawirusa.

Chodzi o wprowadzenie większych dopłat do całości odsetek spłat kredytów dla firm z dotkniętych przez COVID-19 branż przez dwa lata kredytowania. Dotyczy to głównie gastronomii i hotelarstwa.  

W przypadku pozostałych branż te dopłaty do odsetek kredytów będą utrzymane na tym samym poziomie co wcześniej (dopłata do poziomu maksimum 2 proc. udzielonego kredytu w pierwszym roku okresu kredytowania)

Dzięki wsparciu ze strony BGK zwiększyła się akcja kredytowa dla firm. A banki chętniej udostępniają przedsiębiorcom kredyty dzięki zabezpieczeniu spłaty kredytu. W roku 2020 do systemu gwarancji wprowadzono zmiany i modyfikacje.

Chodziło o jego rozszerzenie i rozbudowanie już po ogłoszeniu pierwszego lockdownu, w marcu 2020 roku. Na przykład w gwarancjach de minimis poziom gwarancji został zwiększony z 60 do 80 proc. kapitału kredytu.

BGK zrezygnowało też z pobierania opłaty prowizyjnej w pierwszym roku obowiązywania gwarancji. 

Inna zmiana wywołana przez COVID-19 dotyczyła gwarancji Biznesmax, która oferowana jest dla firm innowacyjnych, efektywnych ekologicznie, korzystających z nowych technologii. W tym przypadku chodziło o rozszerzenie udzielania gwarancji przez BGK na kredyty obrotowe, tzw. płynnościowe.

Ponadto BGK utworzył specjalny Fundusz Gwarancji Płynnościowych, chodziło o ułatwienie dostępu dla dużych i średnich firm, aby zachowały one płynność finansową. Gwarancje dotyczą spłaty kredytów obrotowych, płynnościowych, ale także chodzi o zabezpieczenie spłat limitów faktoringowych, co jest unikalnym w Europie rozwiązaniem. To ułatwia finansowanie ze źródeł faktoringowych.

Do tej pory ze wszystkich programów BGK wygenerowało kredytowanie na poziomie 64 mld złotych. Ponadto w okresie pandemicznym bank udzielił gwarancji na poziomie około 45 mld zł. 


Posłuchaj
05:06 Piotr Natkański z BGK gościem audycji "Ekspres Gospodarczy" ( Justyna Golonko PR1) Piotr Natkański z BGK gościem audycji "Ekspres Gospodarczy" (Justyna Golonko PR1)

 

PR1/PR24/ Justyna Golonko/sw