Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Stanisław Brzeg-Wieluński 06.10.2021

Prezes PGE: naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski

Mamy nadzieję, że już po niedzielnych wyborach w Czechach strona czeska przystąpi do dalszych negocjacji w sprawie kopalni Turów - powiedział Wojciech Dąbrowski prezes Polskiej Grupy Energetycznej w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. Rozmowa, którą prowadził Błażej Prośniewski odbyła się w środę podczas warszawskiego Kongresu 590.

Prezes PGE podkreślał, że polscy negocjatorzy zaproponowali Czechom wiele kompromisowych rozwiązań, które na razie nie zostały przyjęte. Wojciech Dąbrowski wyraził nadzieję, że do porozumienia w sprawie Turowa jednak dojdzie z uwagi na relacje obu krajów. Zwrócił uwagę, że przyszłość Turowa rzutuje nie tylko na zachowanie pracy przez kilkanaście tysięcy pracowników, ale ma bezpośredni wpływ na życie ponad 4 mln Polaków, którzy dzięki kopalni i elektrociepłowni mają prąd i ogrzewanie.

"Tu chodzi zachowanie bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale także innych, sąsiednich krajów, bo w sytuacjach kryzysowych importowały od nas prąd"- przypomniał prezes PGE. Podkreślił, że postępowanie TSUE w postaci decyzji tylko jednej sędzi o nakładaniu kar za dalsze funkcjonowanie Turowa, nie wystawia tej instytucji znamiona obiektywnego i kompetentnego organu UE. A tu chodzi o bezpieczeństwo energetyczne dużego kraju UE.


Prezes Wojciech Dąbrowski powiedział, że takie kroki wpisują się w elementy wojny gospodarczej naszych sąsiadów z Polską, która ma w tym regionie tylko jedną kopalnię węgla brunatnego, zaś Czesi 5 i Niemcy 4. Dlatego nie przypadkowo po decyzji TSUE o zamknięciu wydobycia naszego węgla brunatnego w Turowie, natychmiast pojawiła się oferta na import tego paliwa z Czech !. Ale dla TSUE problemem jest tylko ta jedna, jedyna polska kopalnia w Turowie.

Prezes PGE przypomniał, że jego firma dysponuje niezależnymi analizami, które są dobrze znane Czechom, że kopalnia w Turowie nie ma wpływu na obniżenie poziomu wody w tylko jednej czeskiej wsi, bo ta woda wpływa do żwirowni po czeskiej stronie granicy.

I choć pracownicy PGE i Turowa zdają sobie sprawę, że kiedyś nastąpi transformacja energetyczna naszej gospodarki, bo złoża najlepszego węgla kamiennego skończą się za 20-30 lat, to taka zmiana musi "nastąpić ewolucyjnie, a nie rewolucyjnie, bo następnym źródłem energii dla Polski powinna być energetyka jądrowa". A nie tylko energetyka oparta na OZE, bo jest ona zbyt niestabilna, aby zapewnić bezpieczeństwo i konkurencyjność naszej gospodarki. A Polska zrobiła bardzo wiele przez 20 lat, aby ograniczyć emisję dwutlenku węgla.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, która prowadził Błażej Prośniewski.


Posłuchaj
05:52 Wojciech Dąbrowski prezes PGE o rozwoju firmy i przyszłości Turowa ("Ekspres Gospodarczy", Błażej Prośniewski PR1) Wojciech Dąbrowski prezes PGE o rozwoju firmy i przyszłości Turowa ("Ekspres Gospodarczy", Błażej Prośniewski PR1)

 

PR1/PR24/B. Prośniewski/sw