Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Stanisław Brzeg-Wieluński 06.10.2021

Eksperci: zbyt mała liczba zaszczepionych powoduje niepokój o przyszłość

Dane o spadku PKB za ubiegły rok pokazują, że dobrze poradziliśmy sobie z kryzysem. Wszystko wskazuje na to, że Polska znajdzie się w czołówce państw, których wzrost gospodarczy w tym i w kolejnym roku będzie największy – mówili goście audycji "Rządy pieniądza": Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) i Maciej Wośko, red. nacz. "Gazety Bankowej".

W opinii Macieja Wośko ewidentnie brakuje nam inwestycji i jest to temat, który będzie teraz mocno preferowany przez rząd oraz system podatkowy.

- Co do PKB to zgadzam się, że spokojnie patrząc na wyniki statystyczne mało dotkliwie jako całe państwo przeszliśmy przez pandemiczny 2020 rok. Natomiast schodząc niżej do firm widać, że wiele z nich bardzo odczuły kryzys. Mam też wrażenie, że wielu przedsiębiorców zapomina o tym, że cały czas mamy kryzys. Są zaskoczeni wysokością inflacji czy innych danych ekonomicznych (...). Ale trzeba być optymistą. Rozmawiamy o tym zawsze, kiedy pojawia się nowy wskaźnik PMI, że potrzebujemy zastrzyku optymizmu – powiedział Maciej Wośko.

Co z obostrzeniami jesienią 2021 roku ?

Goście audycji odnieśli się też rosnącego zagrożenia powrotem pandemii wskutek wzrostu zakażeń COVID-19 ostatnio o 70 proc. i negatywnym wpływem tej sytuacji na gospodarkę oraz działalność firm.

- Obserwujący dane widzą, że przyrosty zachorowań nie są tak duże jak jesienią 2020 roku, ale szybko podążamy za trendem wzrostu sprzed roku, ze względu na tę część populacji, która nie jest zaszczepiona. W wielu modelach wszyscy zakładają, że tej jesieni uda się obejść bez lock downów, a zaszczepionych tak w Polsce jak i w Europie wystarczy do tego, żeby nie ograniczać konsumpcji, nie zamykać sklepów, nie wprowadzać dodatkowych obostrzeń. Ale realistycznie patrząc może się to jeszcze wydarzyć. Tymczasem wszyscy po wakacjach zapomnieli, że to jeszcze w tym roku, kilka miesięcy temu były w Polsce lock downy – przypominał Piotr Arak.

Firmy zgromadziły rezerwy na wypadek hibernacji gospodarki ?

Poinformował o najnowszych badaniach PIE, z których wynika, że również przedsiębiorcy nie wykluczają lock downów ale aż 98 proc. z nich ma już zabezpieczenie finansowe na co najmniej miesiąc. W czasie poprzednich obostrzeń tego nie było. Jak zaznaczył nie ma tu większej różnicy pomiędzy produkcją, a usługami. Wynoszą one co najwyżej kilka procent.

- Nie da się planować podróży zakładając, że pod drodze zdarzy się wypadek. Trzeba się jednak zawsze zabezpieczyć, mieć poduszkę finansową, która w sytuacji pewnej traumy dla przedsiębiorców jaką są lock downy, pozwoli przetrwać najtrudniejszy, pierwszy moment. Przedsiębiorcy zakładają jednak, że nawet jeżeli dojdzie do dużego wzrostu zachorowań na COVID-19, to raczej będzie to oznaczało większe restrykcje tylko dla osób niezaszczepionych oraz większą kontrolę tego czy posiadamy certyfikat covidowy, do którego coraz bardziej się przyzwyczajamy. To jest element pewnego ubezpieczenia dla wszystkich – argumentował Maciej Wośko.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
22:09 Piotr Arak i Maciej Wośko ( "Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24) Piotr Arak i Maciej Wośko ( "Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw