Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Stanisław Brzeg-Wieluński 04.08.2022

Ekspert portalu energetyka24.com: ustawa o pomocy w zakupie wszystkich rodzajów opału, nie może być pisana z dnia na dzień

Koszty peletu, oleju opałowego, drewna i gazu LPG wzrosły równie wysoko, co węgla. Dlatego trzeba pomyśleć o jakiejś formie pomocy także dla tych gospodarstw domowych które z nich korzystają, skoro rząd postanowił pomóc tym, który opalają domy węglem - powiedział Daniel Czyżewski z portalu energetyka24.com w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.

Zdaniem eksperta portalu energetyka24.com systemy dopłat do paliwa to bardzo skomplikowane ekonomicznie mechanizmy. Wymagają starannego przemyślenia, jakie grupy społeczne są mniej, a które będą bardziej narażone zimą na braki opału. Trzeba też ocenić czy system pomocy będzie racjonalny i transparentny bez niepotrzebnych patologii. Dlatego taka ustawa wymaga wielodniowej pracy, tego się nie da zrobić z dnia na dzień. - To nie może być pisane na kolanie - stwierdził gość audycji. Oprócz dopłat na węgiel (11 mld PLN kosztów dla budżetu) trzeba pamiętać, że cena oleju opałowego wzrosła dwukrotnie, a LPG aż trzykrotnie. Dlatego dobrym pomysłem może być np. obniżenie VAT od wszystkich nośników energii.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji którą prowadził Błażej Prośniewski

Posłuchaj
05:12 Daniel Czyżewski z portalu energetyka24.com mówi o pomocy państwa dla opalających piece nie tylko węglem ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR Daniel Czyżewski z portalu energetyka24.com mówi o pomocy państwa dla opalających piece nie tylko węglem ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1)

 

Jaka była opinia w tej sprawie wiceministra finansów?

- Dodatki finansowe dla gospodarstw ogrzewających się innym paliwem niż węgiel będą zróżnicowane. Jeśli mamy różne paliwa, to oczywiście musi być zróżnicowanie - mówił dziś rano, wiceminister finansów Artur Soboń w Programie 1 Polskiego Radia. W jego opinii nie ma żadnych przesłanek, żeby pojawiła się recesja w polskiej gospodarce.

Wiceszef MF, pytany w czwartek na antenie PR1 o wsparcie dla gospodarstw ogrzewających się innym paliwem niż węgiel, czyli np. pelletem, olejem opalowym czy gazem, powiedział, że to wsparcie już jest, ponieważ mamy funkcjonujący dodatek osłonowy od 400 do ponad 1400 zł, z którego skorzystało 6,8 mln Polaków.

 - Mamy funkcjonująca tarczę antyinflacyjną  - podkreślił Artur Soboń  i wyjaśnił, że chodzi o obniżone stawki VAT i akcyzy na ciepło.

- To rozwiązanie będzie przedłużone na pewno do końca roku. Analizujemy też możliwość jej rozszerzenia o inne surowce, takie jak np. drewno czy LPG. Ostateczne decyzję podejmiemy po konsultacjach z premierem - powiedział Artur Soboń wiceminister finansów.

Skąd środki na dopłaty do węgla?

W drugiej połowie lipca Sejm przyjął ustawę o dodatku węglowym, przewidującą 3 tys. zł dla każdego gospodarstwa domowego, używającego węgla do ogrzewania, co musi być potwierdzone odpowiednim wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Artur Soboń mówił też w Polskim Radiu o sytuacji budżetowej i czy starczy środków finansowych na dopłaty do paliw. - Ostrożnie planujemy wydatki, ale to nie znaczy że nie jesteśmy w stanie sfinansować tego rodzaju świadczeń - powiedział Soboń.

Budżet ma środki na pomoc

- Dzisiaj jest sytuacja, w której mamy dobrze wyglądające wskaźniki, jeśli chodzi o dochody budżetowe  - podkreślił Artur Soboń. Dodał także, że choć są obniżone wpływy do budżetu z tytułu tarczy inflacyjnej, to z drugie strony rosną wpływy z CIT, który jest o 44 proc. wyższy niż w analogicznym okresie roku 2021.

- A rok 2021 to rok z rekordowym wzrostem gospodarczym, co świadczy o tym, że gospodarka w pierwszym półroczu tego roku rozwijała się w dobrym tempie i tym samym sytuacja budżetowa jest stabilna - podkreślił wiceminister finansów.

Jego zdaniem jest prognozowane spowolnienie gospodarcze, szczególnie w roku 2023, ale nie ma żadnych przesłanek, żeby mówić, że czeka nas recesja.


PR1/PR24/PAP/Błażej Prośniewski/sw