Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 05.12.2013

Pozew zbiorowy ws. OFE: prawnicy liczą na milion osób

Dziesięciu prawników szykuje pozew zbiorowy przeciwko przeniesieniu aktywów Otwartych Funduszy Emerytalnych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Liczą, że przyłączy się do nich nawet milion osób. Konstytucjonaliści ostrzegają – macie słabe argumenty.
Pozew zbiorowy ws. OFE: prawnicy liczą na milion osóbGlowimages.com
Posłuchaj
  • Wojciech Kozłowski z kancelarii Dentons mówi o szansach pozwu zbiorowego przeciwko decyzji w sprawie OFE /Karolina Mózgowiec, Polskie Radio, Jedynka/
Czytaj także

Grupa dziesięciu prawników kancelarii Dentons chce złożyć pozew zbiorowy przeciwko ustawodawcy, jeśli Sejm uchwali rządowy projekt zmian w OFE.

Jak powiedział dziś w Polskim Radiu 24 mecenas Wojciech Kozłowski z kancelarii Dentons, proponowana przez rząd ustawa to nic innego jak wywłaszczenie, bez odszkodowania.

– Porównując to do rachunku bankowego, to jakby ktoś nam powiedział, ze możemy zostać w tym banku, ale twoje środki zostaną przeniesione do ZUS. Wydaje się, że mielibyśmy wtedy pewne wątpliwości. Stąd  mamy wątpliwości, czy to jest zgodne z konstytucją, czy to nie jest wywłaszczenie – mówi Kozłowski -  Jeżeli ktoś ma więcej zaufania do władzy publicznej i woli, żeby to było w ZUS-i e, to proszę bardzo, ale pytanie czy trzeba wszystkich do tego zmuszać – mówi.

Według prawników składki w OFE są prywatne i chroni je umowa między prywatnymi podmiotami

Mecenas Kozłowski argumentuje, że środki zgromadzone na rachunkach w funduszach są środkami prywatnymi. - Konsument zawierający umowę z funduszem jest osobą prywatną, OFE jest podmiotem prywatnym, a zawierana umowa jest umową powiernictwa tłumaczy Kozłowski. - W związku z tym mówimy, że jeżeli są dwa podmioty prywatne i klasyczny aktyw, jakim jest obligacja, to te konkretne środki, które trafiły do OFE, są środkami prywatnymi - wyjaśnia.

Konstytucjonaliści  mówią, że gromadzone w OFE składki mają charakter publiczno ubezpieczeniowy

Z argumentami prawników nie zgadza się konstytucjonalista Ryszard Piotrowski. - W świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego, składki na ubezpieczenie emerytalne odprowadzane do funduszy,  nie są prywatną własnością członka funduszu, ale posiadają „publiczno-prawny ubezpieczeniowy charakter”.

Piotrowski:  to utworzenie OFE było wywłaszczeniem

- Wywłaszczeniem – zdaniem Piotrowskiego – należałoby natomiast uznać samo utworzenie funduszy emerytalnych kilkanaście lat temu i wprowadzenie przymusu wpłat do tych funduszy, bo pieniądze obywateli zostały w ten sposób przeznaczone nie tylko na funkcjonowanie państwowego systemu ubezpieczeń społecznych, ale też na potrzeby zysku towarzystw emerytalnych.

Konstytucjonalista dodaje też, że ustawa w sprawie OFE nie narusza praw nabytych obywateli, bo aktywa OFE przejmowane przez ZUS mają być ewidencjonowane na subkontach ubezpieczonych prowadzonych przez ZUS.

Prawnicy liczą, że ostatecznie sprawę rozstrzygnie Trybunał Konstytucyjny

W pozwie zbiorowym prawnicy będą domagać się, by środki osób, które dołączą do pozwu, pozostały w OFE do czasu rozstrzygnięcia, czy ustawa jest zgodna z konstytucją.

Pozew zostanie złożony w dniu ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw.

Karolina Mózgowiec