Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 16.01.2013

Ile zapłacimy za wywóz śmieci?

Zanim samorządy zajmą się odbieraniem śmieci, muszą zdecydować, ile mieszkańcy za to zapłacą.
Ile zapłacimy za wywóz śmieci?PR
Galeria Posłuchaj
  • Ile zapłacimy za wywóz śmieci?
Czytaj także

Ustawodawca zaproponował do wyboru cztery sposoby naliczania opłat za wywóz śmieci: od osoby, od powierzchni lokalu, od ilości zużytej wody i stałej opłaty od gospodarstwa domowego.

Ta ostatnia propozycja prawdopodobnie będzie stosowana najrzadziej, a najczęściej pierwsza albo druga. Pojawia się jednak pytanie, kto "produkuje" śmieci: człowiek, czy metr kwadratowy naszego mieszkania. Wyobraźmy sobie sytuację, że w jednym mieszkaniu 60-metrowym mieszka singiel, a za ścianą w takim samym mieszkaniu żyje cała czteroosobowa rodzina. Kto wyrzuci więcej śmieci? Odpowiedź jest prosta, dlatego władze samorządowe chciałyby w swoich gminach stosować nie jeden a kilka sposobów naliczania opłat, w zależności od sytuacji. To oznacza, że czasami opłata byłaby naliczana od powierzchni lokalu, a w innych wypadkach od osoby. Ta propozycja wydaje się rozsądna. Zobaczymy, jaka będzie odpowiedź resortu środowiska.

Sylwia
Sylwia Zadrożna, autorka materiału

Wiele kontrowersji budzi też sama wysokość opłaty, bo ustawodawca nie określił ani jej dolnej ani górnej granicy. Wszystko zatem w rękach władz samorządowych, które mają na to jeszcze trochę czasu i na razie zapewniają, że nie będą w ten sposób chciały łatać dziur w swoich budżetach.
Sensowym rozwiązaniem jest z kolei finansowa zachęta do segregowania śmieci. Mniej mają płacić ci, którzy śmieci segregują. I tak jest na przykład w Legionowie, gdzie mieszkańcy płacą miesięcznie 8 złotych i 50 groszy od osoby, pod warunkiem, że śmieci segregują, i 15 złotych jeśli tego nie robią. A do segregacji Polaków nic tak nie zachęci, jak możliwość zaoszczędzenia kilku złotych, bo do świadomości ekologicznej na przykład Niemców jeszcze nam daleko, chociaż geograficznie tak blisko.

Do końca roku w ramach cyklu "Czysta gmina" na antenie radiowej Jedynki i Trójki będziemy informować jak władze samorządowe radzą sobie z wprowadzaniem ustawy śmieciowej. O opinię zapytamy mieszkańców, przedstawicieli samorządu terytorialnego, ekspertów oraz właścicieli firm zajmujących się odbiorem, segregacją, utylizacją i składowaniem odpadów.

Kolejne odnicki cyklu "Czysta gmina" w radiowej Jedynce w co drugą środę o 5.45 i 16.35.

Sylwia Zadrożna