Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 01.07.2013

Ustawa śmieciowa wchodzi w życie. Posłuchaj naszej debaty

"Nowy system gospodarowania odpadami - niepokoje i nadzieje" to hasło przewodnie debaty związanej z wejściem w życie przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Ustawa śmieciowa wchodzi w życie. Posłuchaj naszej debatyPR

Tu można wysłuchać debaty, która odbyła się 1 lipca w radiowej Jedynce >>>

Czekamy na Państwa uwagi, opinie, komentarze. Nasz adres: czystagmina@polskieradio.pl .

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach od 1 lipca tego roku samorządy przejmują wszelkie obowiązki związane z zarządzaniem odpadami komunalnymi, stając się jednocześnie odpowiedzialnymi za prawidłowe funkcjonowanie systemu odbierania odpadów od właścicieli nieruchomości. W związku z tym cały system gospodarki komunalnej miał być gruntownie przebudowany.

Jak poinformował Główny Inspektor Ochrony Środowiska Andrzej Jagusiewicz, według stanu na 26 czerwca, z ok. 2,5 tys. gmin w Polce 1633 gminy zorganizowały przetargi i podpisały już umowy z wykonawcami, 574 wyłoniły wykonawców, ale jeszcze nie podpisały umów, a 250 jest w trakcie przetargu. 22 gminy nie zorganizowały jeszcze przetargów na odbiór i zagospodarowywanie odpadów komunalnych - najwięcej jest w województwach: lubuskim (5), śląskim (3) i zachodniopomorskim (2).

Jedna z największych gmin to Sopot, który, podobnie jak większość samorządów, gdzie nie przeprowadzono jeszcze przetargów, odbiór śmieci powierzył własnemu zakładowi budżetowemu. - Te gminy zlekceważyły i w ogóle nie wypełniły obowiązku ustawowego. Jest zatem 22 kandydatów do najwyższego wymiaru kary - podkreślił GIOŚ. Zgodnie z ustawą śmieciową samorządom tym grozi kara od 10 tysięcy do 50 tysięcy złotych.
Samorządowcy narzekają na gwałtowność zmian, jednak skala rozbieżności między Polską a resztą krajów Unii Europejskiej, jeśli chodzi o świadome i odpowiedzialne gospodarowanie odpadami, jest ogromna. A zmiany pilne i niezbędne. Dlaczego nowa ustawa wciąż budzi tak wielkie emocje? Kto, ile i w jaki sposób płaci za wywóz odpadów? Jakie pretensje mają samorządowcy i zarządcy do ustawodawcy?
W debacie radiowej Jedynki udział biorą: Jerzy Kwieciński z Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości (ekspert BCC), Dariusz Matlak - prezes Polskiej Izby Gospodarki Odpadami, Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich, Małgorzata Szymborska z Departamentu Gospodarki Odpadami Ministerstwa Środowiska, Beata Mikołajewska - administratorka (zarządca nieruchomości) i Jerzy Neterowicz - ekspert ze Szwecji. Dyskusję prowadzi Sylwia Zadrożna .