Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 18.12.2013

Pospolite ruszenie. Szansa na trwanie powstania styczniowego

Grudzień 1863 roku był mroźny i śnieżny. Dla powstańców były to warunki ekstremalne. Tymczasem zgodnie z założeniami Rządu Narodowego mieli oni wytrwać do wiosny. Wtedy też planowano ogłosić pospolite ruszenie.
Walka powstańcza. Obraz Michała Elwiro Andriolli"Walka powstańcza". Obraz Michała Elwiro AndriolliWikipedia/Public Domain
Posłuchaj
  • Pospolite ruszenie. Nierealne marzenie, czy szansa na trwanie powstania? (Jedynka/Kronika Powstania Styczniowego)
Czytaj także

15 grudnia Rząd Narodowy, czyli praktycznie jednoosobowo dyktator Romuald Traugutt, wydał dekret stwarzający nowe podstawy organizacyjne armii powstańczej.

Powstanie styczniowe - serwis specjalny >>>

Reorganizację chciano wprowadzić w sytuacji, gdy powstanie chyliło się już ku upadkowi, choć partyzanci nadal byli w stanie dokuczyć nawet większym oddziałom przeciwnika. Nie tylko dlatego, że armia rosyjska była słaba, ale również dlatego, że partyzantami trudno było walczyć.

- Nie samymi Kmicicami wojna stoi. Trudno się zatem dziwić Trauguttowi, zawodowemu żołnierzowi, że chciał spróbować wojny regularnej - powiedział w audycji "Kronika Powstania Styczniowego" dr Janusz Osica.

Jego zdaniem reorganizacja dałaby też Trauguttowi atut sprawnego dowodzenia całością powstańczych wojsk.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Kronika Powstania Styczniowego - posłuchaj poprzednich odcinków >>>

Kronika Powstania Styczniowego w radiowej Jedynce we wtorki po godz. 23.10 i w niedziele po godz.15.00, od stycznia do końca grudnia 2013 roku. Autorzy: Dorota Truszczak i Andrzej Sowa.