Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Joanna Łopat 14.08.2013

Niechaj Polska zna jakich synów ma

Bitwa pod Żyrzynem była największą i najbardziej spektakularną bitwą Powstania Styczniowego i bez wątpienia naszym największym zwycięstwem – mówił dr Janusz Osica.
Bitwa pod Żyrzynem - ilustracja z 1863 roku.Bitwa pod Żyrzynem - ilustracja z 1863 roku.

8 sierpnia 1863 roku polskie odziały, dowodzone przez Michała Heidenreicha-Kruka pokonały Rosjan. Dowódca polskiej armii, gdy dowiedział się o tym, że oddział rosyjski będzie przechodził przez Żyrzyn, z zawłaszczonym majątkiem polskim, natychmiast zadecydował o zorganizowaniu zasadzki. Plan walki był prosty - konwój miał być zaatakowany z trzech stron. To gwarantowało sukces.

Powstanie Styczniowe - serwis specjalny >>>

– Tryumf był całkowity. Dowiedziała się o nim Europa. Wprawdzie bez szczegółów, czyli liczb - Rosjan było pięciuset, a Polaków tysiąc siedemset. Ale grunt to zwycięstwo – mówił redaktor Andrzej Sowa.
I podkreślił, że bitwa ta rozegrana była w niepolskim stylu. Zazwyczaj to Rosjanie mieli kilkukrotnie liczniejsze oddziały. - Gdyby tak było i tym razem to byłoby po polsku. Nawet byłaby nadzieja na klęskę, którą byśmy dzisiaj uroczyście obchodzili i opłakiwali– dodał dr Janusz Osica.

Ale Kruk nie zmarnował okazji.
>>> Kronika Powstania Styczniowego - posłuchaj poprzednich odcinków

W krakowskim dzienniku "Czas” został przedrukowany raport dowódcy po wygranej bitwie. - Zwyciężyć to mało. Zaistnieć w mediach to pełny sukces – podkreślił dr Osica.
Ta spektakularna wygrana zaniepokoiła cara Aleksandra II, który natychmiast wezwał do Petersburga Wielkiego Księcia Konstantego…
O konsekwencjach tego zwycięstwa posłuchaj w audycji Doroty Truszczak i Andrzeja Sowy.

Kronika Powstania Styczniowego” w Jedynce - we wtorki po godz. 23.10 i w niedziele po godz.15.00, od stycznia do końca grudnia 2013 roku . Autorzy: Dorota Truszczak i Andrzej Sowa.

jl