Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 22.11.2013

Mrzonka, czy realna szansa? Zachód na pomoc powstańcom

Gdzie miały uderzyć sprzymierzone mocarstwa? Jak zachowałaby się Rosja po przegranej wojnie krymskiej. Czy oddziały partyzanckie stanowiłyby wsparcie dla regularnego wojska francuskiego lub brytyjskiego?
Francuska kawaleria. Obraz z drugiej połowy XIX wiekuFrancuska kawaleria. Obraz z drugiej połowy XIX wieku Wikipedia/Public Domain

Powstanie styczniowe - serwis specjalny >>>

W listopadzie 1863 roku powstanie styczniowe trwa już prawie 10 miesięcy. Trwanie jest zresztą największym sukcesem powstańców. Natomiast największą klęską Moskali jest fakt, że przez prawie rok najpotężniejsza armia świata nie potrafiła pokonać bezbronnych Polaków.

Kronika Powstania Styczniowego - posłuchaj poprzednich odcinków >>>

Polscy powstańcy walczyli, bo liczyli na europejską pomoc. Gdyby nie Romuald Traugutt, ostatni dyktator powstania styczniowego, ich walki zakończyłoby się z pewnością już jesienią 1863 roku. Wielu historyków tamtego okresu twierdzi, że interwencja Zachodu była na wyciągnięcie ręki, bo przecież mocarstwa zachodnie wystąpiły kilka lat wcześniej przeciwko Rosji walcząc z nią na Krymie. Formalnie pomagały Turcji, a faktycznie walczyły o swoje interesy. Czy miały je w Polsce?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. Kronika Powstania Styczniowego w radiowej Jedynce we wtorki po godz. 23.10 i w niedziele po godz.15.00, od stycznia do końca grudnia 2013 roku. Autorzy: Dorota Truszczak i Andrzej Sowa.