Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Sylwia Mróz 09.12.2010

Pomysł na TVP: Piłka nożna dla każdego

Wprowadzenie obowiązkowych transmisji meczów polskiej reprezentacji w piłce nożnej, to podstawowy postulat kandydata do Rady Nadzorczej TVP - Tomasza Jagodzińskiego.
Pomysł na TVP: Piłka nożna dla każdegofot. TVP
Posłuchaj
  • Tomasz Jagodziński: polska drużyna piłkarska powinna występować w telewizji publicznej
Czytaj także

Jagodziński powiedział podczas przesłuchania w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, że "reprezentacja narodowa to własność społeczna i największa świętość".

Próba zmonopolizowania reprezentacji?

Tomasz Jagodziński nie obawia się, że wprowadzenie do ustawy medialnej odpowiedniej poprawki w sprawie transmisji sportowych w mediach publicznych zaburzy wolną konkurencję na rynku.

Tomasz Jagodziński jest dziennikarzem o kilkunastoletnim stażu zawodowym, także senatorem II kadencji. Podczas przesłuchania podkreślił, że jest dyrektorem Muzeum Sportu i Turystyki, a był rzecznikiem Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jagodziński ocenił, że TVP nierozsądnie wydaje pieniądze. Budżet mogłyby wzmocnić - jego zdaniem - programy sportowe. Pytany o wysokość budżetu telewizji publicznej odparł, że to 55 milionów złotych, co zdziwiło Krajową Radę. Budżet TVP to 2 miliardy.

Pytany, ile osób - w jego ocenie - powinno zasiadać w zarządzie tej spółki, odpowiedział, że "maksimum pięć". To też zdziwiło Radę. Ustawa mówi, że zarząd może być najwyżej trzyosobowy. Pytany, czy potrzeba zmiany telewizorów do odbioru sygnału satelitarnego, stwierdził, że "zostawia to polskiej myśli technicznej".

W przekonaniu Tomasza Jagodzińskiego w telewizji publicznej powinno być więcej - prócz pozycji sportowych - programów edukacyjnych i "prawdziwych reportaży", "bo żyjemy w cudownym kraju".

Wybory do TVP

Siedemnastu kandydatów walczy o pięć miejsc w radzie nadzorczej Telewizji Polskiej. Trwają przesłuchania. To już trzeci etap konkursu. Dotychczas odpadło 38 kandydatów. Część z nich z powodów formalnych. Aplikujących do rady nadzorczej Polskiego Radia, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przesłucha w przyszłym tygodniu. Znowelizowana ustawa medialna przewiduje wybór rad w drodze konkursów.

To będą pierwsze takie rady w historii mediów publicznych. Mają liczyć po siedmiu członków, ale miejsc konkursowych jest mniej. Jedno miejsce w każdej radzie obsadzi minister skarbu i jedno - minister kultury. Rady nadzorcze w regionalnych spółkach Polskiego Radia będą pięcioosobowe. Czterej członkowie każdej z nich to przyszli zwycięzcy procedur konkursowych. Po jednym członku rady wskażą, we wzajemnym porozumieniu, szefowie obu zainteresowanych resortów.

Zgodnie z ustawą, kandydatów do rad zgłosiły wyższe uczelnie. Przed wejściem w życie nowelizacji, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji sama decydowała o składzie tych gremiów, bez kontroli społecznej. W ustawie czytamy, że kandydaci mają "posiadać kompetencje w dziedzinie prawa, finansów, kultury oraz mediów". Skład rad nadzorczych mediów publicznych będzie znany najpóźniej na początku stycznia przyszłego roku.



sm