Marcin Nowak 11.12.2011

Skandaliczne sędziowanie w Premier League

W meczu 15. kolejki Premier League Stoke City pokonało Tottenham 2:1. Sędzia Chris Foy podjął jednak wiele kontrowersyjnych decyzji w tym spotkaniu.
Tottenham Hotspur - Liverpool FCTottenham Hotspur - Liverpool FC fot. PAP/EPA

Arbitrem spotkania Stoke - Tottenham był Chris Foy. Ten angielski sędzia już w tym sezonie podpadł fanom Chelsea Londyn po tym, jak skandalicznie słabo sędziował spotkanie wyjazdowe "The Blues" z Queens Park Rangers (0:1).

Tym razem zraził do siebie fanów innej londyńskiej drużyny, gdy na Britannia Stadium popełnił kilka niewybaczalnych błędów, z których wszystkie faworyzowały drużynę Stoke. Foy podyktował co prawda rzut karny dla popularnych "Kogutów" po faulu na Luce Modriciu, który wykorzystał Emmanuel Adebayor. Podobnej decyzji nie podjął jednak przynajmniej w dwóch przypadkach, gdy "jedenastka" należała się Tottenhamowi. Uznał też bramkę dla Stoke, która padła po wcześniejszym zagraniu ręką Petera Croucha.

Najlepiej poczynania arbitra podsumowała akcja z drugiej połowy spotkania, gdy w przeciągu kilku sekund zapadły trzy fatalne decyzje. W 74. minucie meczu przy stanie 2:1 dla Stoke najpierw strzał zawodnika Spurs z linii pola karnego obrońca gospodarzy wybił ręką. Mimo tego Adebayor dopadł do bezpańskie piłki i strzelił gola, który nie został jednak uznany po odgwizdaniu spalonego. Powtórki pokazały, że Tottenhamowi należał się rzut karny, a obrońca Stoke powinien wylecieć z boiska za zagranie ręką. Na dodatek gol napastnika Tottenhamu powinien zostać zaliczony. W tej sytuacji nie było bowiem mowy o spalonym.

Kilka minut później Foy podjął kolejną dziwną decyzję - usuwając zawodnika Spurs - Younesa Kaboula za faul przy polu karnym. Komentatorzy zgodnie twierdzili, że pokazanie w tej sytuacji drugiej żółtej kartki francuskiemu obrońcy było mocno przesadzone.

Po meczu zezłoszczeni fani Tottenhamu rozpoczęli ofensywę przeciwko Foyowi w internecie. Na stronie opisującej arbitra na Wikipedii pojawiły się wpisy o pomyłkach z meczu ze Stoke. Większość z nich jest humorystyczna. Opisano Foya jako znanego sympatyka Stoke, który za swój występ z "Kogutami" zasłużył na miano "Man of The Match" (Piłkarz Meczu). Z pewnością jeszcze na długo Chris Foy pozostanie w pamięci fanów ekipy z White Hart Lane.

W innym niedzielnym spotkaniu Premier League - Sunderland na własnym boisku pokonał Blackburn 2:1.