Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Beata Krowicka 11.08.2014

Superksiężyc rozświetlił nocne niebo. Zobacz zdjęcia

W nocy z niedzieli na poniedziałek mogliśmy obserwować bajkową wręcz pełnię Księżyca.

Zjawisko nazywane Superksiężycem można obserwować stosunkowo często, bo raz na 13 miesięcy i 18 dni, ale ze względu na pogodę, nie zawsze można w pełni cieszyć się urodą ogromnego Księżyca.

Księżyc w pełni minionej nocy wydawał się nawet o 30 procent jaśniejszy niż zwykle i o 14 procent większy. Pozornie oczywiście. Takie wrażenie powoduje wejście Księżyca w perygeum, czyli w punkt na orbicie najbliższy Ziemi. Nazwa „Superksiężyc” została wprowadzona w 1979 r. przez astrologa Richarda Nolle na określenie momentu, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się względem siebie w linii prostej, a Księżyc dodatkowo jest w swoim perygeum.

Superksiężyc jest zjawiskiem uwielbianym przez miłośników fotografii, ponieważ nadaje on krajobrazowi bajkową atmosferę.

 

Superksiężyc
Superksiężyc nad Brandenburgią w Niemczech/fot. EPA/PATRICK PLEUL

Najbliższe dni przynoszą obserwatorom nieba także kilka innych atrakcji. Coraz więcej na niebie jest Perseidów, czyli pozostawionych przez kometę małych okruchów skalnych, które z prędkością około 60 kilometrów na sekundę wchodzą w atmosferę. Obserwowane z ziemi kojarzą się z rojem spadających gwiazd.

Szczyt aktywności Perseidów przypada w nocy z wtorku na środę. W najbliższych dniach, późnym wieczorem będzie też można zobaczyć gołym okiem przelatującą nad Polską Międzynarodową Stację Kosmiczną. Prawdopodobnie jej obserwację może jednak utrudnić brzydka pogoda.

IAR, Wikipedia, Guardian, bk