Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Furtak-Bilnik 07.01.2016

Kto może lecieć na Marsa? Loty kosmiczne a psychika ludzka

Technologie, informatyzacja procesów, unowocześnienie sprzętu - to wszystko ma wielkie znaczenie w przypadku lotów pozaziemskich. A co z ludzką psychiką? Jak przygotować organizm na takie wyzwania?
Posłuchaj
  • Kto może lecieć na Marsa? Loty kosmiczne a psychika ludzka (Do południa/Trójka)
Czytaj także

Załogową misję na Czerwoną Planetę zapowiada NASA, Europejska Agencja Kosmiczna, a nawet prywatna firma, która nie tak dawno donośnie zapowiadała, że wysłani przez nią ludzie już w roku 2027 staną na powierzchni Marsa.

To wciąż jedynie wizje na papierze. Trwają prace nad napędem rakietowym, nad możliwościami wyżywienia załogi w skrajnie nieprzyjaznym środowisku obcej planety. Jak zdobyć wodę i powietrze? Jak utrzymać się przy życiu? Tymczasem podczas badań najmniej uwagi przywiązuje się do kwestii ludzkiej psychiki.

- Ludzi można nauczyć relacji międzyludzkich, ponieważ poza Ziemią będą skazani na siebie. Można poznać pewne techniki, na przykład asertywności. One są szalenie istotne, gdy trzeba podejmować ryzykowne decyzje, często ratujące życie - prof. Jan Terelak, specjalista m.in. z zakresu psychologii kosmicznej i psychologii stresu.

Jak dobiera się załogi promów kosmicznych? Zachęcamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Paweł Drozd
Gość: prof. Jan Terelak (specjalista m.in. z zakresu psychologii kosmicznej i psychologii stresu)
Data emisji: 7.01.2016
Godzina emisji: 10.20

fbi/ei