Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
migrator migrator 09.02.2009

Odcisk wyśpiewa wszystko

Nowa metoda może się stać przełomem w kryminalistyce.

Że odciski palców bywają pomocne w policyjnym dochodzeniu – nie nowina. Dotąd zabezpieczenie odcisków palców na miejscu zbrodni miało jednak na celu jedynie ewentualną identyfikację sprawcy zbrodni. Teraz pomogą także m.in. w identyfikacji substancji chemicznych, z jakimi do czynienia miał właściciel odcisku. Donosi o tym czasopismo "The Analyst".

Wszystko to dzięki nowej metodzie, którą opracował profesor Frederick Rowell z University of Sunderland w Wielkiej Brytanii. Jeden preparat umożliwia zarówno ujawnienie niewidocznych "gołym okiem" odcisków palców, jak i identyfikację substancji chemicznych, które podejrzana osoba przyjmowała w okresie poprzedzającym jej pojawienie się na miejscu zbrodni. Taka dodatkowa przesłanka z pewnością pomoże szybciej i z większym prawdopodobieństwem określić, kim był przestępca. Dodatkowe dane będą także pomocne przy powiązaniu przestępcy z innymi, nierozwiązanymi dotąd sprawami.

Metoda Rowella oparta jest na użyciu hydrofobowanej krzemionki w postaci pudru, do której dodano cząstki węgla (dokładniej sadzy). Ową "wzbogaconą" sadzą posypuje się miejsca, na których mogą być odciski, aby stały się one widoczne. Sposób użycia nowego środka nie różni się zatem w niczym od metody stosowanej do tej pory.

Nowa mikstura pomoże jednak wyciągnąć z odcisków większą ilość informacji. Przy pomocy zwykłej taśmy klejącej, jak zwykle przyciskanej do posypanych proszkiem śladów, można je nie tylko z łatwością zabezpieczyć, ale i – po ich „zdjęciu” – przeprowadzić analizę składu chemicznego tych odcisków przy pomocy zmodyfikowanego spektrometru masowego SALDI-TOF-MS (ang. surface assisted laser desorption ionisation time-of-flight mass spectrometry).

Wiadomo, że odcisk palca zawiera pot, łoj, a także fragmenty naskórka. Ich analiza umożliwia wykrycie śladowych ilości substancji chemicznych, jakie znajdowały się w organizmie podejrzanego (w tym także np. narkotyków i związków powstałych na skutek ich rozkładu przez organizm).

Obecnie prowadzone są badania, które mają na celu standaryzację metody i – w efekcie – jej wprowadzenie do codziennej praktyki policji.

(fw)