Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
migrator migrator 30.10.2008

Kwintyliony dla przyszłych pokoleń

Przed nami "cyfrowe średniowiecze"?

Przed nami „cyfrowe średniowiecze” – ostrzega prof Jerome P. McDonough z Graduate School of Library and Information Science z Uniwersytetu Illinois. Dane gromadzone na twardych dyskach, płytach CD i DVD, gry komputerowe, filmy, e-maile, cała kopalnia wiedzy o naszej epoce może zniknąć bezpowrotnie jeśli natychmiast nie zostaną przedsięwzięte odpowiednie działania, by je archiwizować.

Dane cyfrowe są o wiele mniej trwałe niż tradycyjne nośniki, jak choćbyy papier. Ten może pożółknąć, podobnie jak fotografia zetrzeć, ale dane cyfrowe mogą popaść w zapomnienie z powodu... postępu technologicznego. Pojawiają się nowe media, nowe technologie, które pozwalają na odtwarzanie danych, jednak film zachowany na kasecie VHS jest nie do odtworzenia na innym nośniku niż magnetowid bez operacji przeniesienia danych na dysk.

Szacuje się, że obecnie istniejące dane cyfrowe to 369 eksabajtów. Na jeden eksabajt składa się 1 kwintylion bajtów (kwintylion jako cyfra to jedynka + 18 zer).. Cała ta gigantyczna ilośc informacji może po prostu zniknąć ze względu na stale rozwijające się technologie przechowywania danych. „Jeśli nie uda nam się utrzymać całej tej informacji dla przyszłych, stracimy wiele z naszej kultury” – mówi McDonough.

Informacje z płyt czy twardych dysków stanowią potężne archiwum, na podstawie którego można będzie kiedyś odtworzyć przeszłość. O ile , oczywiście, zadbmy o to, by całego tego dorobku nie zaprzepaścić. To wielkie wyzwanie dla archiwistów i specjalistów od przechowywania danych. Konieczne jest wytwarzanie takich technologii, które umożliwią łatwiejsza konwersję danych na inny nośnik. Jak podkreśla prof. McDonough w ciągu jednej dekady, technologie przechowywania cyfrowych danych mogą zmienićsię tak bardzo, że formaty niektórych plików mogą okazać się nieczytelne. Nowe platformy technologiczne powinny być zdolne do obsługiwania starszego oprogramowania.

(zk, physorg.com)

tagi: dvd