Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
migrator migrator 03.12.2009

Mózgi kobiet i mężczyzn reagują inaczej

Tak wynika z polskich badań naukowców z UJ.

Mózg kobiety reaguje odmiennie od męskiego zarówno na zagrożenie, jak i na przyjemne bodźce.

Tak wynika z polskich badań naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, które zostały zaprezentowane na zjeździe Radiological Society of North America w Chicago.

Badania przeprowadzono w Katedrze Radiologii Collegium Medicum UJ. Zespół doktora Andrzeja Urbanika, radiologa z UJ, zbadał aktywność mózgu u 21 mężczyzn i 19 kobiet w wieku od 18 do 36 lat. Użył w tym celu funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI). Podczas badania testowanym osobom pokazywano obrazy z codziennego życia, kojarzące się z zagrożeniem lub przyjemnymi przeżyciami. Okazało się, że reakcja mózgu różniła się w zależności od płci.

Na widok obrazów sugerujących zagrożenie u mężczyzn włączały się obszary mózgu związane z oddychaniem, biciem serca i trawieniem (głównie lewa wyspa). Jak można wnioskować – męskie organizmy dostosowują się wówczas do podejmowanie działań, pozwalających uniknąć niebezpieczeństwa lub stawić mu czoła (walka albo ucieczka). Natomiast u kobiet w tym samym czasie były aktywne części mózgu związane z emocjami (lewe wzgórze). Zdaniem doktora Urbanika, wyniki badań sugerują, że w obliczu niebezpieczeństwa mężczyźni częściej podejmują określone działania.

Nieco inaczej sytuacja wyglądała, kiedy badani oglądali przyjemne obrazy. Sprawiały, że u kobiet uruchamiał się tzw. prawy zakręt skroniowy górny, odpowiedzialny za przetwarzanie dźwięków i wspomnienia, natomiast u mężczyzn aktywne były płaty potyliczne, przetwarzające widziane obrazy. Wyniki wskazują zatem, że kobiety mogą analizować pozytywne bodźcem w szerszym kontekście społecznym i wiązać je z określonymi wspomnieniami (na przykład obraz uśmiechniętego dziecka przywołuje wspomnienia o własnym dziecku), natomiast na przyjemną sytuację mężczyźni patrzą chłodniej, mniej emocjonalnie.

To nie pierwsze badania krakowskiego zespołu, które zostały dostrzeżone na arenie międzynarodowej. W 2007 roku grupa dra Andrzeja Urbanika i dra Roberta Chrzana otrzymała wyróżnienie na kongresie Radiological Society of North America za pracę pt. "A stroke CAD in Emergency Room". Była to pierwsza nagroda dla Polaków przyznana na tym najważniejszym kongresie radiologicznym na świecie.

(pap/ew)