Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Marta Kwasnicka 17.11.2010

Ocieplenie ochroniło lasy

Dla tropikalnych lasów deszczowych największym zagrożeniem jest nie wzrost temperatury i poziomu dwutlenku węgla, ale wylesianie.
Ocieplenie ochroniło lasy

Jak wynika z badań, wzrost poziomu dwutlenku węgla i temperatury na przełomie paleocenu i eocenu, czyli 56,3 miliona lat temu, spowodował przyspieszenie ewolucji lasów deszczowych. Co ciekawe, wskutek globalnego ocieplenia przybywało więcej nowych gatunków roślin niż ich znikało - informuje pismo Nature.

Czy taki scenariusz może się powtórzyć?

Badania nad tym zagadnieniem prowadził zespół naukowców pod kierownictwem Carlosa Jaramillo, paleobiologa ze Smithsonian Tropical Research Institute w Panamie. Naukowcy przeanalizowali tzw. Maksimum Temperaturowe Paleocen-Eocen (PETM). W czasie 10-20 tys. lat temperatura na świecie wzrosła o 3-5 st. C. i wzrosła ilość dwutlenku węgla. Takie warunki ocieplenia panowały przez około 200 tysięcy lat.

Jak takie drastyczne zmiany klimatyczne wpłynęły na ziemski ekosystem?

Aby dowiedzieć się, w jaki sposób te dawne zmiany klimatyczne wpływały na rośliny lasów deszczowych, zespół Jaramillo analizował skamieniałe pyłki roślin pochodzące z odwiertów geologicznych podłoża skalnego lasów deszczowych Kolumbii i Wenezueli.

Badania wykazały, że ważne rodziny roślin, jak Myrtaceae, do których należy m.in. eukaliptus oraz Passifloraceae - passiflora - po raz pierwszy pojawiły się podczas właśnie maksimum temperaturowego sprzed 56 mln lat. Tropiki były wtedy obszarem największego zróżnicowania gatunkowego na świecie.

Wyniki badań oznaczają, że dla tropikalnych lasów deszczowych największym zagrożeniem jest nie wzrost temperatury i poziomu dwutlenku węgla, ale wylesianie – podkreśla Jaramillo.

(ew/pap)