Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Marta Kwasnicka 31.03.2011

Japonia: Skażenie wody już 4,4 tys. razy ponad normę

4385 razy przekracza normę poziom jodu-131 w wodzie morskiej w pobliżu uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima I.
Japonia: Skażenie wody już 4,4 tys. razy ponad normę

Nowe dane opublikowała japońska agencja bezpieczeństwa nuklearnego (NISA). Juz wczoraj informowaliśmy, że woda morska w pobliżu reaktorów zawiera o wiele więcej niż przypuszczano radioaktywnych izotopów jodu. Specjaliści ostrzegają, że skażenie się zwiększa.

Zawartość radioaktywnego jodu-131 w wodzie morskiej w pobliżu elektrowni Fukushima osiągnął najwyższy poziom od rozpoczęcia pomiaru promieniowania. W jego ocenie, nie stanowi to zagrożenia, ponieważ mieszkańcy okolicznych terenów zostali już ewakuowani. Władze ewakuowały jak dotąd osoby mieszkające w promieniu 20 km od uszkodzonej elektrowni.

Spytany o to, czy dochodzi do ciągłego skażenia wody morskiej, wicedyrektor NISA Hidehiko Nishiyama odpowiedział, że "może tak być". Niezmiennie wysoki poziom promieniowania w tej wodzie w pobliżu uszkodzonej siłowni może oznaczać, że stale dochodzi do skażenia radioaktywnego.

Radioaktywny izotop jod 131 jest niebezpieczny dla istot żywych. To właśnie jemu przypisuje się wzrost zachorowań na raka tarczycy po katastrofie w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Większość ekspertów jest zdania, że radioaktywne substancje, wydostające się z elektrowni Fukushima, zostaną rozproszone po oceanie przez prądy morskie, nie czyniąc większej szkody innym krajom. Jednak tereny w pobliżu zakładu ulegną silnemu skażeniu.

(ew/iar/pap)