Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Marta Kwasnicka 06.04.2011

Nature: Fukushima będzie miała konsekwencje

Nie tylko dla zdrowia ludzi, środowiska naturalnego, a także przemysłu nuklearnego - twierdzą międzynarodowi naukowcy na łamach "Nature".
sxc.husxc.hu


Eksperci piszą, że podobnie jak w Czarnobylu o skażeniu i jego skutkach decydować będzie cez 137. To promieniotwórczy izotop, którego okres połowicznego rozpadu przekracza 30 lat.

W okolicy Fukushimy ograniczenia dotyczące spożycia grzybów, jagód czy słodkowodnych ryb mogą obowiązywać przez kilkadziesiąt lat. Nałożą się na to skutki psychologiczne.

Naukowcy wzywają jednocześnie do przeprowadzenia szczegółowych badań w kwestii szkodliwości niskiego promieniowania dla ludzi. Bo te dostępne dziś są niekompletne i dlatego akcja ochrony ludzi w Fukushimie prowadzona jest bardziej "na wyczucie" niż w oparciu o wypracowane wcześniej wzorce.

Eksperci piszą jednak, że reaktory budowane dziś są znacznie bezpieczniejsze o tych, które stoją w Fukshimie. Tamte powstały w latach 60. i 70. Od tego czasu w energetyce jądrowej dokonał się znaczący postęp. Budowane obecnie stwarzają dużo mniejsze zagrożenie niż te sprzed pół wieku - konkludują autorzy publikacji w Nature.

(iar)