Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Marta Kwasnicka 25.06.2011

Kamera pokazała tajemniczy grobowiec Majów

Meksykańscy naukowcy po raz pierwszy w historii zajrzeli do grobowca Majów liczącego półtora tysiąca lat. Posłużyła im do tego malutka, zdalnie sterowana kamera.
Piramida w Chichen Itza, źr. Wikipedia.Piramida w Chichen Itza, źr. Wikipedia.

Grobowiec w miejscowości Palenque odkryto 12 lat temu. Znajduje się pod Świątynią XX. Jego położenie - pod budynkiem - spowodowało, że archeolodzy z meksykańskiego Instituto Nacional de Antropologia e Historia (INAH) nie mogli wejść do środka. Obawiali się, że zniszczą delikatną kamienną strukturę. Teraz spuszczona na pięć metrów w dół kamera ukazała ślady czerwonej farby i namalowane na ścianach czarne sylwetkil udzi. Na filmie są też fragmenty stroju pogrzebowego, ozdoby jadeitowe i naczynia.

Naukowcy zastanawiają się, kto został pochowany w grobowcu. Zapewne osoba ta żyła gdzieś w okresie pomiędzy 431 i 550 rokim n.e. To bardzo wczesna faza rozwoju miasta. - Ten okres historyczny nie jest zbyt dobrze przebadany. Przez lata miasto rozrastało się i te stare budowle pozmieniano -podkreśla archeolog, Martha Cuevas. Robocza hipoteza wkazuje, że prawodpodobnie w grobowcu złożono ciało któregoś z wczesnych liderów społeczności Majów.

Kamera, która wykonała zadnia za archeologów, miała 4x6 cm i waży zaledwie 94 gramy. Do grobowca wpuszczono ją przez specjalny otwór.

Palenque to jeden z najsłynniejszych zespołów ruin Majów. Największy rozkwit tego miasta przypadał na okres od połowy VII do końca VIII wieku. W 1987 roku ruiny wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Archeolodzy szacują, że, jak dotąd, odsłoniliśmy tylko 5 proc. powierzchni miasta, teraz ukrytego pod dżunglą.

To nie pierwszy grobowiec w Palenque. Wśród ruin największą sensacją stała się kiedyś tzw. Świątynia Inskrypcji. Zbudowana została na piramidzie schodkowej o wysokości 16 m złożonej z dziewięciu stopni. Po obu stronach wejścia wykuto 620 hieroglifów i od nich pochodzi nazwa świątyni. Tam również odkryto kiedyś grobowiec - samego Pakala Wielkiego, jednego z najważniejszych władców miasta (VII wiek). Tamta krypta ma wymiary 9 x 3 m i wysokość 6, 6 m. Ściany krypty są ozdobione stiukowymi dekoracjami przedstawiającymi dziewięć postaci kapłanów lub jak sądzą inni badacze bóstw nocy. Wewnątrz krypty znaleziono sarkofag z szkieletem Pakala. Twarz władcy przesłonięta była jadeitową maską. Innymi grobowcami z Palenque są tzw. grób Czerwonej Królowej i grób Pakala II.

W samym mieście znajdują się świątynie Krzyża, Słońca i Ulistnionego Krzyża. Ruiny pałacu władców stanowią kompleks kilku budynków i trzech dziedzińców wzniesionych na przestrzeni życia kilku pokoleń, na sztucznej, szerokiej platformie. W skład zabudowań pałacowych wchodzi też czterokondygnacyjna wieża i boisko do gry w pelotę. Oprócz tego archeolodzy zlokalizowali tam pozostałości kamiennego akweduktu, który prowadził wodę z rzeki Otulum.

(ew/iar/eluniversal.mx)