Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Marta Kwasnicka 06.07.2011

Wiemy, jak obraca się Neptun

Amerykański naukowiec Erich Karkoschka dokonał dokładnych pomiarów obrotu Neptuna dookoła własnej osi. Wykorzystał do tego obserwacje struktur widocznych w atmosferze tej ostatniej planety Układu Słonecznego.
Wiemy, jak obraca się Neptun

Pomiar okresu rotacji gazowych olbrzymów - Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna - jest trudniejszy niż w przypadku planet skalistych, takich jak Ziemia, czy Mars. Dynamika obrotu gazu jest przecież zupełnie inna. - Gdy spojrzymy na Ziemię z kosmosu, widzimy góry i inne struktury na powierzchni, które obracają się z wielką regularnością. Natomiast, gdy popatrzymy na chmury, poruszają się one nieregularnie z powodu wiatrów. W przypadku gazowych planetarnych olbrzymów nie widzimy ich powierzchni, a jedynie grubą atmosferę pełną chmur - wyjaśnia Erich Karkoschka z University of Arizona.

Według najnowszych pomiarów, doba na Neptunie trwa 15 godzin 57 minut i 59 sekund. Okres ten ustalony został na podstawie obserwacji przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a dwóch struktur w atmosferze Neptuna, które wydają się rotować zgodnie z wnętrzem planety.

(ew/pap)