Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Marta Kwasnicka 27.09.2011

Ekspert Reutera typuje, kto zdobędzie Nobla

Już w przyszły poniedziałek rozpoczyna się tydzień noblowski. Od 3 października codziennie będziemy poznawali tegorocznych laureatów Nagrody Nobla. Potencjalnych laureatów wytypował już ekspert agencji Reutera.
Noblowski bankiet, źr. Wikipedia.Noblowski bankiet, źr. Wikipedia.

Wśród potencjalnych kandydatów są m.in. odkrywcy leków na białaczkę i badacze półprzewodników magnetycznych.

David Pendlebury z agencji Reutera, zdobywców Nobli typuje od 1989 roku. Korzysta z danych agencyjnej "Sieci Wiedzy" (Web of Knowledge), gdzie można sprawdzić, jak często opublikowane prace danego badacza były cytowane i wykorzystywane do dalszych badań przez innych naukowców. Najprawdodpodbniej z tego źródła korzysta także Komisja Noblowska, ponieważ naukowcy zdobywający Nagrodę Nobla publikują pięć razy więcej niż przeciętny naukowiec i są cytowani około 20 razy częściej.

Cztery zespoły z medycyny

Ekspert przewiduje, że 3 października na Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny ma szansę kilka zespołów badawczych.

Pierwszy z nich tworzą Amerykanie: Brian J. Druker z Oregon Health and Science University w Portland, Nicholas B. Lydon - współzałożyciel amerykańskich firm, m.in. AnaptysBio i Blueprint Medicines oraz Charles L. Sawyers z Memorial Sloan-Kettering Cancer Center w Nowym Jorku. Szansę na nagrodę daje im odkrycie imatynibu i dasatynibu, rewolucyjnych leków stosowanych w terapii przewlekłej białaczki szpikowej.

Drugą grupę potencjalnych laureatów stanowią Robert S. Langer z Massachusetts Institute of Technology w Cambridge i Joseph P. Vacanti z Harvard Medical School - pionierzy badań w dziedzinie inżynierii tkankowej i medycyny regeneracyjnej.

Pendlebury wskazuje również na Jacquesa F. A. P. Millera z University of Melbourne w Australii - odkrywcy u ssaków limfocytów T i B. Również dzięki niemu wiemy, jak funkcjonuje grasica.

Szansę mają również, zdaniem eksperta, Amerykanie - Robert L. Coffman z Dynavax Technologies w Berkeley oraz Timothy R. Mosmann z University of Rochester – odkrywcy dwóch typów limfocytów T - TH1 i TH2 oraz ich roli w układzie odpornościowym.

Z fizyki stan splątany?

4 października zostanie ogłoszony zdobywca Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Według Pendlebury'ego, nagrody mogą oczekiwać Alain Aspect z Institut d'Optique i Ecole Polytechnique (Francja) wraz z Johnem F. Clauserem z firmy J.F. Clauser and Associates w Walnut Creek (USA) i Antonem Zeilingerem z Austriackiej Akademii Nauk. Ich praca dotyczy nierówności Bella oraz kwantowego stanu splątanego.

Pendlebury nie wyklucza też, że może zostać nagrodzony Sajeev John z kanadyjskiego University of Toronto i Eli Yablonovitch z University of California Berkeley (USA), za ich prace nad materiałami zawierającymi fotoniczną przerwę energetyczną.

Z kolei Hideo Ohno z Tohoku University w Sendai (Japonia) może być nagrodzony za badania nad ferromagnetyzmem w rozrzedzonych półprzewodnikach magnetycznych – uważa ekspert Reutersa.

Mikroskopia elektrochemiczna

Wśród ewentualnych zdobywców Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, których poznamy 5 października, Pendlebury widzi Allena J. Barda z University of Texas w Austin (USA), rozwijającego skaningową mikroskopię elektrochemiczną.

Jego zdaniem, szansę też ma Martin Karplus z Harvard University w Cambridge (USA) i z Louis Pasteur University we francuskim Strasburgu za pionierskie symulacje w zakresie molekularnej dynamiki biomolekuł.

Nagrodę mogą też podzielić Jean M. J. Fréchet z University of California Berkeley (USA), Donald A. Tomalia z Central Michigan University (USA) i Niemiec, Fritz Voegtle z Uniwersytetu Bonn – wynalazcy i badacze polimerów dendrytycznych

Czy prognozy Pendlebury’ego okażą się choć w części trafne? Już 3 października uzyskamy częściową odpowiedź na to pytanie.

(ew/pap)