Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Gierczak 03.12.2011

Matematyka uczy nas poznawania świata

– Matematyka jest podstawą racjonalnego spoglądania na otaczającą nas rzeczywistość – mówił w "Klubie Trójki" prof. Łukasz Turski, popularyzator nauki, fizyk.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjne

Matematyka ma w Polsce fatalny wizerunek, jako nauka wymagająca i … oderwana od życia. Od 2010 roku jest znowu (po prawie ćwierć wieku przerwy) obowiązkowym przedmiotem maturalnym. Jej powrotowi towarzyszyła kampania społeczna, a zadania na pierwszym egzaminie były, zdaniem wielu obserwatorów, skonstruowane tak, "żeby nikogo nie przestraszyć". Nie milkną jednak narzekania tzw. humanistów, że chce się z nich zrobić tzw. umysły ścisłe, do czego nie mają predyspozycji (i, jak twierdzą, mają prawo ich nie mieć).

Prof. Łukasz Turski, popularyzator nauki, fizyk, uważa podział na humanistów i umysły ścisłe za absurdalny. – Każdy kawałek nauki ma jeden przedmiot działania i tym przedmiotem jest człowiek. Nauki humanistyczne nie mogłyby istnieć bez innych nauk – mówił w "Klubie Trójki".

Gość Jerzego Sosnowskiego jest przekonany, że nie ma czegoś takiego jak "matematyczna blokada". – Nie ma, poza śladowymi liczbami, dzieci, które są "zablokowane matematycznie". One są po prostu w fatalny sposób uczone. Wszystko sprowadza się do nauczyciela – wyjaśnił.

Profesor powiedział, że jedną z konsekwencji pogardliwego traktowania nauk podstawowych jest między innymi kryzys gospodarczy. – Ktoś uwierzył, że świstak może zawijać nic w nic i z tego ma powstawać dochód narodowy. Stworzono finansowe systemy quasi-matematyczne, które doprowadziły do krachu – mówił w Trójce.

(pg)