Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Martin Ruszkiewicz 30.01.2012

Zofia - "polskie" imię dla satelity Galileo

Za kilka lat na orbitę zostanie wysłany satelita, który będzie nosić imię Zofia. To dzięki Zosi Ćwir, która zwyciężyła w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Komisję Europejską.
Zofia Ćwir z Krasnegostawu została laureatką polskiej edycji konkursu plastycznego Galileo w Warszawie. Satelity konstelacji Galileo otrzymują imiona dzieci, które wygrają w swoich państwach członkowskich konkurs na rysunek związany z aeronautyką lub przestrzenią kosmicznąZofia Ćwir z Krasnegostawu została laureatką polskiej edycji konkursu plastycznego Galileo w Warszawie. Satelity konstelacji Galileo otrzymują imiona dzieci, które wygrają w swoich państwach członkowskich konkurs na rysunek związany z aeronautyką lub przestrzenią kosmicznąfot. PAP/Paweł Kula
Posłuchaj
  • Na obrazie jedenastolatka z Krasnegostawu umieściła wszystko, co kojarzyło jej się z kosmosem
  • Astronom, profesor Igor Soszyński podkreśla, że główną zaletą tego projektu jest jego cywilny charakter
Czytaj także

Na obrazie jedenastolatka z Krasnegostawu umieściła wszystko, co kojarzyło jej się z kosmosem. Jest rakieta, niebieska planeta oraz ufoludki, które jej zdaniem są przyjaźnie nastawieni do ludzi.

Konkurs plastyczny został przygotowany w związku z uruchomieniem programu Galileo, zakładającego wysłanie w kosmos 27 satelitów. Mają one stworzyć sieć komunikacyjną, które będą konkurencją dla amerykańskiego GPS.

Astronom, profesor Igor Soszyński podkreśla, że główną zaletą tego projektu jest jego cywilny charakter. Przypomina, że Amerykanie wyłączyli już kiedyś działanie systemu GPS w Iraku podczas wojny.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Satelity w ramach programu Galileo będą wysyłane w kosmos stopniowo, aż do 2018 roku. ZOFIA ma być jednym z ostatnich, który znajdzie się na orbicie.

mr