Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Marta Kwasnicka 21.03.2012

Jak myszy podbiły Europę na łodziach Wikingów

Mysz domowa (Mus musculus) żyje wszędzie tam, gdzie żyją ludzie. Kiedy populacje ludzi podbijają nowe lądy, wraz z nimi migrują gryzonie. Szlak mysich wędrówek w cieniu wypraw Wikingów opisali naukowcy na łamach "BMC Evolutionary Biology".
Jak myszy podbiły Europę na łodziach Wikingów Jensbn/Wikimedia Commons/CC

Od końca VIII do połowy X wieku Wikingowie z Norwegii docierali do Szkocji i szkockich wysp, Irlandii i wyspy Man, leżącej w archipelagu Wysp Brytyjskich. Zakładali osady. Jednocześnie wypuszczali się coraz dalej na północny Atlantyk, zatrzymując się na Wyspach Owczych, Islandii, Grenlandii, a nawet Nowej Fundlandii - wyspie położonej u wschodnich wybrzeży Ameryki Północnej. Historycy uważają, że na swoje wyprawy zabierali zwierzęta domowe - konie, owce, kozy i kury, oraz rozmaite zapasy. Na ich łodzie trafili też pasażerowie na gapę - myszy.

Czas, w jakim myszy domowe opanowywały półkulę północną, określili członkowie międzynarodowego zespołu naukowców z Wielkiej Brytanii, USA, Islandii, Danii i Szwecji. Było to możliwe dzięki analizie tzw. DNA mitochondrialnego i wykorzystaniu technik, które pozwalają określać podobieństwo genetyczne (a co za tym idzie - również stopień pokrewieństwa) pomiędzy populacjami lub osobnikami.

Za materiał do badań posłużyła im kolekcja próbek DNA, pochodzących od myszy współczesnych, które porównano z próbkami archiwalnymi, pochodzącymi nawet z X-XII w. Badano próbki mysiego DNA z dziewięciu ośrodków - z Islandii, z grenlandzkiego miasta Narsaq i z czterech miejsc w pobliżu archeologicznych stanowisk związanych z Wikingami w pobliżu L’Anse aux Meadows (na Nowej Funlandii). Próbki historyczne pochodziły z osad na wschodzie i zachodzie Grenlandii oraz czterech stanowisk archeologicznych na Islandii.

Badacze wytypowali szlaki, którymi przodkowie współczesnych myszy, na pokładach łodzi Wikingów, podbijali świat. Ich zdaniem na początku X w. myszy reprezentujące podgatunek M. m. domesticus przemieściły się na łodziach Wikingów (jako pasażerowie na gapę) do Islandii. Trafiły tam z Norwegii lub północnej części Wysp Brytyjskich. Z kolei z Islandii gryzonie te dostały się aż do osad na Grenlandii. Ich potomkowie wciąż żyją na Islandii. Jednocześnie okazało się, że pierwsze myszy, które skolonizowały Grenlandię, dawno wymarły, a ich miejsce zajęły inne, również przemycone, myszy z podgatunku M. m. musculus. Przywlekli je tam Europejczycy z drugiej fali migracji.

- Historia ludzkiego osadnictwa w ciągu ostatniego tysiąclecia ma odzwierciedlenie w sekwencji genetycznej DNA mitochondrialnego u myszy. Jesteśmy w stanie dopasować schematy przemieszczania się populacji ludzkich i mysich - zauważa dr Eleanor Jones związana z University of York i z Uppsala University.

(ew/pap)