Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Marta Kwasnicka 19.04.2012

Europejskie muchy wolą dużych samców

Samice much z gatunku Sepsis punctum różnią się po dwóch stronach Atlantyku, jeśli chodzi o dobór partnera - informuje pismo "Evolution".
Europejskie muchy wolą dużych samcówsxc.hu/cc
Europejskie muchy wolą dużych samców
Wychowane na odchodach kręgowców amerykańskie i europejskie samice much z gatunku Sepsis punctum różnią się od siebie, jeśli chodzi o dobór partnera - informuje pismo "Evolution".
Muchy Sepsis punctum żyją zarówno w Ameryce Północnej, jak i w Europie. Ich larwy rozwijają się na odchodach, jednak w dalszym życiu muchy-Amerykanki zachowują się inaczej niż Europejki. Amerykańskie muchy są dużo większe od samców, podczas gdy w Europie to samiec jest większy.
Jak wykazali naukowcy z uniwersytetu w Zurychu, zjawisko to wynika z odmiennych preferencji europejskich samic, które wolą bardziej "postawnych" samców. O ile amerykańskie samce starają się zauroczyć samice tańcem godowym i feromonami, to europejskie przystępują do godów bez zbędnych ceregieli.
Nic dziwnego, że w ciągu swego 40-dniowego życia europejskie samice mają znacznie więcej okazji do rozmnażania niż Amerykanki, które robią to tylko 2-3 razy. Duże samce mają większe jądra i wytwarzają więcej plemników, co ułatwia dochowanie się wielu dorodnych larw

Muchy Sepsis punctum żyją zarówno w Ameryce Północnej, jak i w Europie. Ich larwy rozwijają się na odchodach. W dalszym życiu muchy-Amerykanki zachowują się jednak inaczej niż Europejki. Otóż, amerykańskie samice są dużo większe od samców, podczas gdy w Europie to samiec przeważa rozmiarami.

Jak wykazali naukowcy z uniwersytetu w Zurychu, zjawisko to wynika z odmiennych preferencji samic na naszym kontynencie, które wolą bardziej "postawnych" partnerów. O ile amerykańskie samce starają się zauroczyć samice tańcem godowym i feromonami, to europejskie przystępują do godów bez zbędnych ceregieli.

Nic dziwnego, że w ciągu swego 40-dniowego życia europejskie samice mają znacznie więcej okazji do rozmnażania niż Amerykanki, które robią to tylko 2-3 razy. Duże samce wyposażon są w większe jądra i wytwarzają więcej plemników, co ułatwia dochowanie się wielu dorodnych larw.

(ew/pap)