Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Jaremczak 03.05.2012

Cenzura w nauce. Badania nie dla terrorystów?

Wyniki badań naukowych powinny być lepiej chronione przed potencjalnymi terrorystami. Tak uważa redakcja "Nature", która publikuje kontrowersyjną pracę o wirusach.
Wirus grypy typu A, wywołujący ptasią grypęWirus grypy typu A, wywołujący ptasią grypęWikipedia
Posłuchaj
  • Relacja Rafała Motriuka, IAR

Spory wybuchły rok temu. Holenderscy badacze stworzyli potencjalnie groźne dla człowieka wirusy ptasiej grypy. Swoją pracę chcieli opublikować w prestiżowych tygodnikach naukowych ''Science'' i "Nature". Amerykański rząd poprosił jednak o usunięcie najważniejszych szczegółów. Obawiał się, że mogą je wykorzystać terroryści do stworzenia broni biologicznej.

Inni naukowcy, w tym sami autorzy pracy twierdzili, że zyski z publikacji byłyby dużo większe od strat, bo nieograniczony dostęp do wiedzy mógłby pomóc np. w tworzeniu szczepionek. Wydawcy tygodników stwierdzili, że cenzura byłaby zbyt ograniczająca. W czwartek tygodnik "Nature" opublikował pracę w nieocenzurowanej wersji.

Zadowolenia z tego faktu nie kryje jeden z autorów badań. - Ja jestem naukowcem a naukowcy publikują wyniki badań. Tak się rozwija nauka, w naszym przypadku medycyna - powiedział profesor Ron Fouchier.

Redaktor naczelny "Nature" zaznacza dziś jednak w komentarzu, że naukowcy muszą pracować w sposób odpowiedzialny i że przepisy dotyczące ewentualnej cenzury trzeba doprecyzować.

Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach>>>

IAR, tj