Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Marta Kwasnicka 01.06.2012

Fińscy naukowcy stworzą szczepionkę na wszystkie alergie

Jeden zastrzyk i wszystkie uczulenia znikną na zawsze. Badacze z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii chcą wprowadzić taki specyfik na rynek w ciągu najbliższych pięciu do siedmiu lat.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnesxc.hu/public domain
Fińscy naukowcy stworzą szczepionkę na wszystkie alergie
Badacze z Uniwersytetu Wschodniej Finlandiichcą wprowadzić taki specyfik na runek w ciągu najbliższych pięciu do siedmiu lat.
Szczepionka ma radzić sobie z alergiami każdego rodzaju, od pokarmowych, poprzez uczulenie na rotocza, aż po kocią sierść. Wszystko dzięki immunoglobulinie E (IgE), która umożliwia uczuleniom wstęp do organizmu. To IgE skłania białe krwinki do uwalniania histaminy, która powoduje reakcje alergiczne: katar, przekrwione oczy, wysypki.
Ekipa badawcza pracująca pod kierunkiem profesora Juhu Rouvinena stworzyła sposób na genetyczne zmodyfikowanie alergenów, które przestaną dzięki temu oddziałyać na IgE, ale nadal będą wpływać na immunoglobulinę G. IgG broni organizmu przed alergenami, hamując skutki działania IgE: blokuje uwalnianie histaminy, a tym samym katar i kichanie. W teorii szczepionka wspomoże IgG, a osłabi działąnie IgE. Na efekty musimy poczekać jeszcze kilka lat. Alergicy nie tracą nadziei.

Szczepionka ma radzić sobie z alergiami każdego rodzaju: od pokarmowych, poprzez uczulenie na roztocza, aż po kocią sierść.

Alergie działają dzięki immunoglobulinie E (IgE), która umożliwia uczuleniom wstęp do organizmu. To IgE skłania białe krwinki do uwalniania histaminy, która powoduje reakcje alergiczne: katar, przekrwione oczy, wysypki.

Ekipa badawcza pracująca pod kierunkiem profesora Juhu Rouvinena stworzyła sposób na takie genetyczne zmodyfikowanie alergenów, aby przestały oddziaływać na IgE, ale nadal wpływały na immunoglobulinę G. IgG to przyjazna wersja IgE - broni organizmu przed alergenami, hamując skutki działania IgE: blokuje uwalnianie histaminy, a tym samym katar i kichanie. W teorii szczepionka wspomoże zatem IgG, a osłabi działanie IgE.

Na efekty musimy poczekać jeszcze kilka lat, ale alergicy nie powinni tracić nadziei.

(ew/Forbes)