Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Marta Kwasnicka 01.10.2012

Curiosity zbadał skałę

Łazik po raz pierwszy użył swoich arcydrogich narzędzi, aby zbadać fragment skały.
CuriosityCuriosity NASA/JPL.
Curiosity bada skałę
Łazik po raz pierwszy użył swoich narzędzi, aby zbadać fragment skały.
Celem był zbadania składuc hcemicznego kamienia. Dzięki temu skalny okruch dorobił się nazwy własnej. Spece z NASA nazwali go "Jake Matijevic" na pamiątkę zmarłego inżyniera.
Nie spodziwano się, aby „Jake” miał rewolucyjny skład. Po prostu trzeba było przetestować instrumenty: soczewki na wysięgniku (Mahli), laserowe narzędzie do badania składu chemicznego ChemCam czy spektrometr RTG (APXS). Curiosity zbadał Jake’a, zgodnie z planem niczego nowatorskiego nie odkrył. NASA nie podała wielu szczegółów. Wiemy, że Jake to standardowy kawałek marsjańskiego bazaltu. MSL tymczasem pojechał dalej.

Celem było zbadanie składu chcemicznego pewnego kamienia. Dzięki temu historycznemu zdarzeniu skalny okruch dorobił się nazwy własnej. Spece z NASA nazwali go "Jake Matijevic" na pamiątkę zmarłego niedawno inżyniera, pracującego przy łaziku.

Nie spodziwano się, aby „Jake” miał rewolucyjny skład. Po prostu trzeba było przetestować instrumenty: soczewki na wysięgniku (Mahli), laserowe narzędzie do badania składu chemicznego ChemCam czy spektrometr RTG (APXS). Curiosity zbadał Jake’a, zgodnie z planem niczego nowatorskiego nie odkrył. NASA nie podała wielu szczegółów. Wiemy, że Jake to standardowy kawałek marsjańskiego bazaltu.

MSL tymczasem pojechał dalej.

(ew/BBC)