Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Marta Kwasnicka 29.10.2012

W powietrzu 8 włoskich miast unosi się marihuana i kokaina

Rzym od wieków uchodzi za stymulujące miasto. Powodem mogą być skarby kultury. A może chodzi o narkotyki, które niedawno odkryto w powietrzu?
Katedra Matki Boskiej Kwietnej we FlorencjiKatedra Matki Boskiej Kwietnej we FlorencjiBob Tubbs/wikipedia, domena publiczna

Badacze z włoskiego Instytutu Badań Zanieczyszczeń Atmosferycznych opublikowali wyniki wieloletnich analiz powietrza w ośmiu dużych miastch Włoch: Bolonii, Florencji, Mediolanie, Neapolu, Palermo, Rzymie, Turynie i Weronie. We wszystkich znaleziono w powietrzu ślady marihuany i kokainy.

Najwyższe stężenie narkotyków jest w Turynie (0.26 nanograma kokainy na metr kwadratowy), a najniższe - w Palemo. Marihuana unosi się przede wszystkim w Bolonii i Florencji. We Włoszech oddycha się równie kofeiną, wynika z badań.

Steżenie kokainy jest zbyt niskie, aby wpłynąć na stan świadomości Włochów. Dla porównania: ziarnko soli to 80 000 nanogramów, a zatem nawet powietrze w Turynie zawiera zbyt mało narkotyku.

Mimo to wyniki badań są ciekawe, ponieważ pokrywają się z wiedzą na temat szlaków handlu narkotykami. Turyn jest zagłębiem kokainowym, a Florencja i Bolonia, gdzie dominuje marihuana, to miasta uniwersyteckie.

To nie jedyne tego typu badania. W USA nie badano powietrza, ale zbadano banknoty, które znajdują się w obiegu. Na 80-90 proc. z nich znaleziono kokainę. Najprawdodpodbniej miały z nią kontakt podczas transakcji narkotykowych.

(ew/LiveScience)