Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Agnieszka Kamińska 04.10.2013

Meteoryt z Czelabińska tak stary, jak Układ Słoneczny

Według rosyjskiego uczonego Michaiła Marowa, meteoryt, który spadł nad Czelabińskiem w połowie lutego liczy sobie 4,56 miliarda lat. - Mamy w ręku materię stworzenia - oświadczył badacz.
MeteorytMeteorytYouTube

Badanie fragmentów meteorytu, który upadł nad Czelabińskiem w lutym, pokazało, że jego wiek jest równy w przybliżeniu wiekowi systemu słonecznego – oznajmił badacz Michaił Markow z Instytutu Geologii i Chemii Analitycznej im. Wiernadskiego w Moskwie. Według niego meteoryt liczy sobie 4,56 miliarda lat. - To znaczy, że w nasze ręce dostała się materia stworzenia – stwierdził Michaił Marow.  Naukowiec objaśniał, że wiek meteorytu wyliczono na podstawie badań jego składu izotopowego. Tłumaczył, że w tego rodzaju materiały pomagają lepiej poznać przeszłość systemu słonecznego i jego ewolucję.

Meteoryt z Czelabińska: informacje >>>

Kula ognia nad Uralem

15 lutego nad Uralem zaobserwowano duże ogniste ciało niebieskie z ogonem. Według rosyjskich ekspertów, meteoryt rozpadł się na wysokości około 5-10 metrów nad Czelabińskiem, a potem na okolicę spadł deszcz jego odłamków. Meteoryt widziano nad Czelabińskiem, Jekaterynburgiem, Tiumieniem, Kastanią (na północy Kazachstanu).

Fala uderzeniowa wybiła okna w ponad 7 tysiącach budynków, pomocy medycznej według oficjalnych danych wymagało 1,6 tysiąca ludzi, głównie poranionych odłamkami szkła. Media informowały wcześniej, że wiele osób stało przy oknach patrząc w niebo i wypatrując niezwyczajnego zjawiska.

Masa meteorytu była szacowana na 10 tysięcy ton, rozmiar na około 17 metrów. Ustalono, że jest to typ chondrytu. Uczeni rosyjscy sądzą, że meteoryt oderwał się wcześniej od dużej asteroidy.

Zakłada się, że meteoryt rozpadł się na mniejsze kawałki w atmosferze. Przypuszczano, że duży fragment skały wpadł do jeziora Czebarkul, ale nie potwierdzili tego nurkowie.

agkm/Ria Novosti