Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Martin Ruszkiewicz 11.04.2014

Dziś Dzień Radia. "Cyfryzacja to jedyna droga, którą radio będzie podążało"

11 kwietnia obchodzimy w Polsce Dzień Radia. Święto to upamiętnia, jak dużą wartość w naszym życiu odgrywa radio.
Posłuchaj
  • Jan Dworak o cyfryzacji radia (IAR)
  • Henryk Cichecki o cyfryzacji radia (IAR)
  • Jan Dworak i Henryk Cichecki składają życzenia w Dniu Radia (IAR)
Czytaj także

Cyfryzacja Polskiego Radia >>>

Piątkowe święto zbiegło się z zakończoną w Poznaniu dwudniową konferencją na temat przyszłości mediów. Wniosek z niej płynie wyraźny - przyszłość radiofonii w Polsce i na świecie to radio cyfrowe.

- Cyfryzacja to jest jedyna droga, którą radio będzie podążało. Cel jest znany. Musimy jako radio do tego świata cyfrowego wkroczyć, bo cała rzeczywistość medialna już jest cyfrowa - podkreśla przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak.

O słuszności i konieczności cyfryzacji przekonane jest Polskie Radio, które w październiku ubiegłego roku rozpoczęło nadawanie w jakości cyfrowej w Warszawie i na Śląsku. Do końca 2020 roku sygnał cyfrowy ma być dostępny w całej Polsce. - W obecnych warunkach nadawanie naziemne w technologii DAB+ jest największą gwarancją, że Polskie Radio dostarczy w sposób skuteczny, tani i niezawodny podwojoną ofertę programową dla wszystkich Polaków - mówi wiceprezes Polskiego Radia, Henryk Cichecki.

A życzenia z okazji Dnia Radia? Jan Dworak niezależnie od technologii życzy Polskiemu Radiu, by - tak jak do tej pory - było radiem mądrym, dobrze opisującym świat, Polskę i życie słuchaczom. Henryk Cichecki dodaje, że to ważny dzień dla wszystkich radiowców i życzy im satysfakcji z własnej pracy i uznania u słuchaczy.

Oficjalną datą powstania polskiej radiofonii jest 18 kwietnia 1926 roku. Ważnym posunięciem do jej rozwoju było uchwalenie w dniu 11 kwietnia 1923 roku, przez Stowarzyszenie Radiotechników Polskich (SRP), dokumentu "Opinia zarządu SRP w sprawie wytycznych do ustawy radiotelegraficznej". W czerwcu tego samego roku wpłynął do Sejmu RP projekt ustawy opracowany przez Ministerstwo Poczt i Telegrafów, a 3 czerwca 1924 ustawa została podpisana.

mr