Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
migrator migrator 13.03.2007

W stronę Słońca

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym na Parkitce w Częstochowie uruchomiono właśnie największą polską instalację baterii słonecznych.

590 luster instalacji solarnej, ustawionych na dziedzińcu szpitala, pokrywa w ponad 50 proc. jego zapotrzebowanie na podgrzanie wody. „Dzięki tej inwestycji będziemy oszczędzać 0,5 mln zł rocznie, a jednocześnie nasza działalność będzie znacznie mniej uciążliwa dla środowiska” – powiedział PAP dyrektor Henryk Kromołowski. Całkowity koszt inwestycji, sfinansowanej częściowo przez Ekofundusz i Fundusz Ochrony Środowiska, wyniósł 4,3 mln zł.

Ekonomizery spalin pozwolą odzyskać część energii cieplnej ze spalin, co pokryje z kolei ok. 30 proc. rocznego zapotrzebowania na ciepło. Tzw. dualna instalacja solarna współpracuje z kotłem gazowym, który zapewnia ok. 15 proc. zapotrzebowania na ciepło. W ten sposób z energii słonecznej można korzystać przez cały rok.

Nie dziwi lokalizacja największej polskiej instalacji solarnej w Częstochowie, ponieważ to właśnie na południu Polski są w zimie najkorzystniejsze warunki wykorzystania energii słonecznej. Najczęściej stosowanymi systemami solarnymi są u nas kolektory płaskie, zwykle łączone w baterie. Instaluje się je na dachach, ścianach południowych budynków lub na powierzchni ziemi, jak w przypadku szpitala na Parkitce. Pojedyncze „lustro” to prostopadłościan o wymiarach 0,5m x 2m x 10cm, z którego uzyskuje się moc grzewczą 1kW. Czynnik roboczy - woda lub niezamarzający glikol - krąży pod płytą kolektora, odbiera ciepło z absorbera i transportuje je do wymiennika ciepła. Tam przekazuje je wodzie instalacyjnej.

Dla porównania, największa instalacja kolektorów słonecznych na świecie funkcjonuje na Krecie niedaleko Heraklionu. Przy hotelu Candia-Maris znajduje się 900 kolektorów o łącznej powierzchni 2,4 km2. Koszty inwestycji wyniosły 2 mln euro. Tamtejszy system zapewnia efektywne podgrzanie ciepłej wody, przynosząc oszczędności energii elektrycznej rzędu 1350 MW w skali roku.

Agnieszka Labisko