Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Marta Kwasnicka 11.02.2011

Przechowaliśmy 295 bilionów megabajtów

Naukowcy obliczyli ilość informacji na świecie - tych przechowywanych, tych przekazywanych i tych przetwarzanych.
Przechowaliśmy 295 bilionów megabajtów

Nowe badania obejmują okres od 1986 do 2007 roku, czyli okres przejścia z ery analogowej do cyfrowej. Wyniki publikuje tygodnik Science.

Najpierw przypomnienie: najmniejsza jednostka informacji to bit. Znany dobrze megabajt to osiem milionów bitów. A teraz wyniki: w 2007 roku ludzkość była w stanie przechowywać 295 bilionów megabajtów, przekazała prawie dwa biliardy megabajtów i wydawała komputerom niemal sześć i pół biliona instrukcji na sekundę.

Rozwój technologii był błyskawiczny - powiedział tygodnikowi Science jeden z autorów badań Martin Hilbert z ONZ: - W roku 2000, 70% informacji było przechowywanych na nośnikach analogowych. Siedem lat później 94 procent informacji było przechowywanych na nośnikach cyfrowych.

Hilbert mówi, że gdyby wszystkie te informacje zgrać na płyty CD i położyć jedną na drugiej, to ta wieża byłaby większa niż odległość od Ziemi do Księżyca.
Choć brzmi to szokująco, przytłaczać nie powinno - sugerują naukowcy, bo każdy dorosły człowiek w swych wszystkich cząsteczkach DNA przechowuje jeszcze więcej informacji.

(iar)