Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Przemysław Goławski 20.05.2011

Polacy tworzą detektor grypy - WIDEO

Bezbolesna diagnoza, brak konieczności niepotrzebnego zażywania antybiotyków - to wszystko dzięki nowoczesnemu urządzeniu budowanemu przez gdańskich naukowców.
Polacy tworzą detektor grypy - WIDEOSXC
Posłuchaj
  • Na Uniwersytecie Gdańskim powstaje detektor grypy
Czytaj także

Podwyższona temperatura, ból gardła, suchy kaszel, dreszcze - to cechy zarówno grypy, jak i przeziębienia. - Czy budowany sprzęt będzie potrafił wykryć, czy to grypa, czy przeziębienie, skoro ich symptomy są bardzo podobne? - pytała Kasia Klepaczewska, reporterka Czwórki.

- Urządzenie, nad którym pracujemy w zespole prof. Szewczyka, ma na celu diagnozowanie grypy w wymazie gardłowym od pacjenta. To standardowy wymaz z gardła jaki jest np. wykonywany w przypadku posiewów bakteryjnych - mówił Dawid Nidzworski z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Naukowiec, który był gościem Czwartego Wymiaru, podkreślił, że całe badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Konstruowane narzędzie jest jednak jeszcze we wczesnym etapie opracowywania.

Kiedy będą możliwe nowe elektroniczne diagnozy? Badania, które określą, czy możliwe jest zbudowanie biosensora rozpoznającego z dużą dokładnością wszystkie wirusy grypy, mogą potrwać do końca 2013 roku. Dopiero później ruszy budowa urządzenia. - Kolejne lata to miniaturyzacja i wprowadzenie na rynek - wyjaśnia inżynier.

Aby obejrzeć rozmowę, kliknij w boksie "Wideo" po prawej stronie artykułu.

pg