Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Marta Kwasnicka 09.11.2011

Miasta świecą od stu lat. Dziś urodziny neonów

Sto lat temu, 9 listopada 1911 roku, francuski fizyk i wynalazca złożył wniosek o udzielenie patentu na pierwszy neon reklamowy. Dziś bez jego wynalazku trudno wyobrazić sobie miasta nocą.
Miasta świecą od stu lat. Dziś urodziny neonówsxc.hu

Neon to nic innego, jak wymyślnie ukształtowana szklana rurka zawierająca elektrodę i wypełniona szlachetnym gazem. Świecenie to wynik fluorescencji - kiedy przepływa prąd, atomy gazu pobierają energię i oddają ją w postaci światła. Rozmaite kolory światła neonu można uzyskać m.in. dobierając rodzaj gazu. Argon daje blask zielony, neon – czerwony lub pomarańczowy, hel – żółty. Czasem dodaje się inne pierwiastki, np. rtęć i hel, pozwalający uzyskać barwę niebieską. Białe światło powstaje w świetlówkach wypełnionych parami rtęci.

Jako pierwszy, neon do świecenia skonstruował na początku XX wieku fizyk, chemik i wynalazca z Paryża, George Claude. Przepuścił wówczas prąd przez zapieczętowaną rurę zawierającą obojętny gaz - neon. Wniosek o udzielenie patentu na pierwszy neon reklamowy złożył dokładnie sto lat temu, 9 listopada 1911 roku. Patent uzyskał w styczniu 1915 roku.

Osiem lat później Claude sprzedał pierwszy neon handlującej autami firmie Packard z Los Angeles. Za dwa świetlne znaki, układającej się w reklamowy napis "Packard", Earle C. Anthony zapłacił 24 tysięcy dolarów. W tym samym roku neon projektu Claude'a zaświecił także na teatrze Cosmopolitan w Nowym Jorku.

Widoczne nawet za dnia i z dużej odległości świecące znaki sprawiały, że ludzie odruchowo przystawali i wpatrywali się w nie. Nazywano je nawet "płynnym ogniem". Urok neonów szybko docenili handlowcy. Jako forma reklamy największą popularność zyskały one w latach 70. i 80. XX wieku. Z czasem neonowe reklamy na trwałe wpisały się w krajobrazy miast.

(ew/pap)