Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Martin Ruszkiewicz 06.02.2012

Pierwszy polski satelita startuje w kosmos

13 lutego wystartuje rakieta Vega z pierwszym polskim satelitą PW-Sat, który został w całości zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej.
Pierwszy polski satelita startuje w kosmosGlow Images
Posłuchaj
  • Głównym celem misji jest przetestowanie nowatorskiego systemu, gwarantującego kontrolowane zejście z orbity zużytych satelitów - podkreśla koordynator projektu Maciej Urbanowicz
  • Polski satelita PW-Sat będzie najmniejszym instrumentem, jaki kiedykolwiek wyniesiono na orbitę - mówi Grzegorz Woźniak z Centrum Astronomicznego Mikołaja Kopernika w Warszawie
Czytaj także

- Głównym celem misji jest przetestowanie nowatorskiego systemu, gwarantującego kontrolowane zejście z orbity zużytych satelitów, które mogą zagrażać innym obiektom lub Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - podkreśla koordynator projektu Maciej Urbanowicz.

Odniesie sukces?

- Projekt studentów ma polegać na symulacji misji kosmicznej, która polega na tym, że satelita kończy pracę na orbicie i jest on pod pełną kontrolą sprowadzany na ziemię - wyjaśnia Maciej Urbanowicz.

Jeśli misja się powiedzie, system może okazać się dużym sukcesem komercyjnym. W przyszłości będzie mógł być również instalowany na innych satelitach. Do tej pory nie opracowano bowiem żadnej skutecznej metody bezpiecznego sprowadzania starych satelitów na ziemię.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

- Polski satelita PW-Sat będzie najmniejszym instrumentem, jaki kiedykolwiek wyniesiono na orbitę. Satelita jest wielkości kostki o boku zaledwie 10 centymetrów, a jego waga nie przekracza 1 kilograma - mówi Grzegorz Woźniak z Centrum Astronomicznego Mikołaja Kopernika w Warszawie.

Polska dołączy tym samym do krajów, którym udało się umieścić na orbicie samodzielnie zbudowanego satelitę. Koszt budowy PW-Sat to pół miliona złotych.

W projekt zaangażowanych było kilkadziesiąt osób z dwóch kół naukowych, działających na Politechnice Warszawskiej: Studenckiego Koła Astronautycznego oraz Studenckiego Koła Inżynierii Kosmicznej.

mr