Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Marta Kwasnicka 06.08.2012

Ożarowskie detektory badają Marsa

Uzyskaliśmy status oficjalnego dostawcy podzespołów dla NASA - mówi Mirosław Grudzień, prezes VIGO System S.A. To ta firma dostarczyła sprzętu, który w poniedziałek rano wylądował na Marsie na pokładzie Curiosity.
Łazik CuriosityŁazik CuriosityNASA
Posłuchaj
  • Inżynier John Grotzinger: mam nadzieję, że nasz wielomiesięczny trud zainspiruje kolejne pokolenia do badań kosmosu.
Czytaj także

Łazik Curiosity wylądował na Marsie o godzinie 7.17 czasu polskiego. To największy w historii pojazd poruszający się po powierzchni Marsa. Urządzenie ma na pokładzie detektory wyprodukowane dla NASA przez polską firmę z Ożarowa Mazowieckiego.
Po trwającym 36 tygodni locie z Ziemi na Marsa i pokonaniu 567 milionów kilometrów sonda weszła w marsjańską atmosferę z prędkością 21 tysięcy km/h. Lądowanie przebiegło automatycznie i bez zakłóceń.
Operację lądowania wspierały z orbity Marsa sondy znajdujące się tam już od kilku lat: amerykańskie Mars Odyssey i Mars Reconnaissance Orbiter oraz europejski Mars Express.

Curiosity ma m.in. sprawdzić, czy na Marsie są lub były kiedyś warunki do rozwoju życia. W spektrometrach sondy zamontowane są detektory podczerwieni wyprodukowane dla NASA przez polską firmę VIGO System S.A. z Ożarowa Mazowieckiego.
- Czujemy wielką satysfakcję, że mogliśmy w niewielkim zakresie przyczynić się do realizacji tej ambitnej misji - mówi Mirosław Grudzień. - Na pokładzie Curiosity zainstalowano różne instrumenty naukowe, w tym czułe spektrofotometry przeznaczone do badania oparów materiałów, które powstaną w wyniku oświetlania określonych miejsc na powierzchni gruntu silnymi impulsami laserowymi. Analiza składu wymaga zastosowania czułych detektorów podczerwieni, pozwalających zbadać widmo absorpcyjne badanych par, co pozwala ustalić jakie związki chemiczne występują w mieszaninie gazów - wyjaśnia Grudzień.
(ew/PAP, IAR)