Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Kamińska 29.05.2013

Chiny wykradły dane tarczy? Szczyt USA-Chiny o cyberbezpieczeństwie

Według mediów chińscy hakerzy wykradli dane o najnowszych technologiach wojskowych USA, w tym o systemie tarczy przeciwrakietowej. W czerwcu temat cyberataków będzie jednym z tematu szczytu Pekin-Waszyngton.
Patriot PAC-3Patriot PAC-3lockheedmartin.com

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Thomas Donilon zakończył we wtorek wizytę w Pekinie, gdzie rozmawiał z przywódcą Chin Xi Jinpingiem o przygotowaniach do czerwcowego chińsko-amerykańskiego szczytu. Amerykanie chcą rozmawiać m.in. o cyberbezpieczeństwie.

Temat cyberbezpieczeństwa, a także kradzieży tajemnic przemysłowych i obronnych jest niezwykle ważny dla USA, biorąc pod uwagę mnożące się doniesienia o atakach chińskich hakerów na amerykańskie firmy, media i agencje rządowe. Niektórzy z tych hakerów mają - jak wielokrotnie donosiły środki masowego przekazu - powiązania z chińskim rządem.

Cyberszpiedzy zdołali wykraść tajne plany systemów antyrakietowych USA >>>

We wtorek "Washington Post" powołując się na raport Pentagonu poinformował, że chińscy hakerzy wykradli plany konstrukcyjne, bądź elementy najbardziej zaawansowanych technologicznie amerykańskich systemów antyrakietowych. Wykradzione zostały także dane myśliwców F-35 i F/A-18, wielozadaniowego samolotu pionowego startu i lądowania V-22 Osprey, czy śmigłowca Black Hawk. Eksperci ostrzegają, że takie dane zdobyte przez chiński wywiad mogą dać Państwu Środka kolosalne korzyści strategiczne i zarazem osłabić przewagę militarną USA na wypadek zbrojnego konfliktu.

F35-C
F35-C tankujący w powietrzu, fot. navy.mil

Na początku maja Pentagon po raz pierwszy wprost oskarżył rząd Chin i armię o prowadzenia ataków na amerykańskie systemy komputerowe. Także przedstawiciel USA ds. handlowych (USTR) w opublikowanym w maju raporcie skrytykował Chiny za rosnące kradzieże amerykańskich tajemnic handlowych, które są siłą napędową amerykańskiej gospodarki. Chiny odrzucały dotychczas te oskarżenia i wielokrotnie zapewniały w przeszłości, że sprzeciwiają się cyberatakom.

Pierwsze spotkanie Obamy z nowym przywódcą Chin

Jak poinformował Biały Dom we wtorek wieczorem, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Thomas Donilon był w Chinach między 26 a 28 maja "szereg konstruktywnych spotkań", w tym z prezydentem Chin Xi Jinpingiem oraz wicepremierem Wang Yang. Rozmowy dotyczyły przygotowań spotkania prezydenta USA z prezydentem Chin, jakie odbędzie się 7-8 czerwca w Kalifornii. Będzie to pierwsze spotkania Baracka Obamy z Xi, odkąd ten ostatni objął urząd prezydenta Chin w marcu br.
Czerwcowe spotkanie z Xi będzie też okazją dla Obamy, by poznać dyplomatyczne plany nowego lidera Chin. USA naciskają na Chiny, by wywierały większą presję na swego sąsiada i sojusznika, Koreę Północną, by porzucił plan zbrojeń nuklearnych, które zagrażają bezpieczeństwu całego regionu. Pekin niepokoi natomiast wojskowy i dyplomatyczny zwrot USA ku regionowi Azji i Pacyfiku.

PAP/agkm