Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 18.12.2013

Praca w Wigilię. Decyzja w rękach pracodawcy

Pracodawca ma prawo skrócić czas pracy lub dać pracownikom dzień wolny. Zanim jednak zaczniemy pomstować na właścicieli sklepów, które 24 grudnia czynne będą do późna, zastanówmy się czy nie mamy w tym swojego udziału. - Jeśli jest popyt, to będzie i podaż - mówi w Jedynce Agata Kostyk-Lewandowska.
Posłuchaj
  • Agata Kostyk-Lewandowska o pracy w Wigilię (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Praca w Wigilię. Związkowcy i Kościół apelują o skrócenie czasu pracy - relacja Krzysztofa Horwata (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

W Polsce 24 grudnia nie jest dniem wolnym od pracy, a więc pracownikom nie przysługują w nim szczególne prawa, które dają dni świąteczne. Jeśli pracodawca wyznacza w Wigilię pracę w normalnych godzinach, nie łamie prawa. - Pracodawca zawsze może skrócić czas pracy lub dać im dodatkowy dzień wolny. Tu nigdy prawo pracy nie stoi na przeszkodzie. Może też ustalić 24 grudnia dniem wolnym od pracy, a kazać nam przyjść do pracy w każdą sobotę - wyjaśniła w Jedynce Agata Kostyk-Lewandowska.

Rzeczniczka prasowa Okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu zaznaczyła, że w przypadku odpracowania Wigilii w innym dniu nie grozi nam żaden uszczerbek w wysokości wynagrodzenia. - Jeśli mamy stałą miesięczną pensję to taki jeden wolny dzień czy skrócenie czasu pracy nie powinno odbić się na naszych zarobkach. Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy pracujemy w stawce godzinowej - powiedziała w "Sygnałach dnia".

Zdaniem Agaty Kostyk-Lewandowskiej praca w Wigilię szczególnie budzi emocje w przypadku pracowników sektora handlu i usług, którzy rzadko mogą liczyć na wcześniejsze wyjście do domu. Ta sytuacja jednak wynika już nie tylko z braku dobrej woli pracodawcy, ale i podejścia kupujących. - Jeśli jest popyt, to będzie i podaż. Kiedy właściciel sklepu widzi, że do godz. 20 będzie miał klientów, to będzie chciał zarobić i taki sklep będzie otwarty. Najpierw trzeba by zmienić mentalność tych, którzy na zakupy chodzą, a potem mówić o pracodawcach - dodała.

Jeśli z kolei pracujemy w dniu ustawowo wolnym, na przykład 25 lub 26 grudnia, powinniśmy za ten dzień otrzymać dzień wolny. Kiedy przysługuje nam dodatkowe wynagrodzenie? Jak sytuacja wygląda w urzędach publicznych? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz)