Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Borys 06.01.2014

Oszustwa podatkowe przy budowie autostrad i stadionu PGE Arena

Jedenaście osób oskarżyła gdańska prokuratura o oszustwa podatkowe związane z dużymi inwestycjami budowlanymi, w tym autostradami A1 i A2.
Oszustwa podatkowe przy budowie autostrad i stadionu PGE ArenaWikipedia/CC/Radomil
Posłuchaj
  • Jedenaście osób oskarżonych o oszustwa podatkowe przy budowie A1 i A2 - relacja Grzegorza Armatowskiego (Radio Gdańsk/IAR)

Jak poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku Mariusz Marciniak, akt oskarżenia w tej sprawie skierowano do Sądu Okręgowego w Gdańsku. Pięciu spośród 11 podejrzanych prokuratura zarzuciła działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Wszystkim oskarżonym grożą kary do 10 lat więzienia, grzywny oraz konieczność zapłaty bezprawnie uszczuplonego podatku.

Celem były duże inwestycje

Zdaniem śledczych przestępstw dokonywano od sierpnia 2006 roku do lutego 2010 roku. Korzyści z procederu uzyskiwały głównie dwie firmy budowlane z Pomorza oraz dwie osoby prowadzące budowlaną działalność gospodarczą. Mechanizm miał być prosty: spółki, które wygrywały przetargi na budowę autostrad czy innych obiektów na terenie Polski część pracy zlecały mniejszym firmom. Te z kolei same wykonywały w całości zlecone roboty. W dokumentach jednak wykazywały, że prace powierzały innym firmom, a te z kolei następnym spółkom.

Zawyżano koszty

Z każdym podwykonawcą przybywającym w łańcuszku podzleceń, w dokumentacji rosły koszty prac, a tym samym teoretycznie malały dochody firm-oszustów. Firmy te, rozliczając się w Urzędach Skarbowych, wykazywały więc duże koszty i małe dochody, a co za tym idzie, wyliczały sobie mniejsze podatki. Prokuratorzy oszacowali, że Skarb Państwa stracił na tych machinacjach ponad 4,6 mln zł, które powinny być uiszczone jako podatek VAT.

Fikcyjni podwykonawcy

Poza czterema wspomnianymi podmiotami, w przestępczym procederze brały udział inne firmy, które grały rolę fikcyjnych podwykonawców. Niektóre z tych firm istniały tylko na papierze: nie zatrudniały ludzi i nie dysponowały sprzętem, a założono je tylko po to, by wystawiały firmom-oszustom faktury za rzekomo wykonane podzlecone im prace i potwierdziły fikcyjne protokoły odbioru robót budowlanych. Łącznie w ramach śledztwa zabezpieczono 359 podrobionych protokołów odbioru prac oraz 370 fikcyjnych faktur VAT na kwotę prawie 37 mln zł.

Autostrady i stadiony

Jak ustalili śledczy, oszuści zastosowali przestępczy mechanizm wykonując drobniejsze - zlecone im prace m.in. przy budowach: autostrad A1 i A2, drogi S3, gdańskiego stadionu PGE Arena, licznych obwodnic, wiaduktów, estakad, fabryk czy galerii handlowych na terenie całego kraju. Śledczy podkreślają, że generalni wykonawcy tych inwestycji, nie mieli nic wspólnego z przestępczymi działaniami mniejszych firm.

abo