Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 18.01.2014

Pierwsze tanie mieszkania pod wynajem – pod koniec roku

Bank Gospodarstwa Krajowego dopiero pracuje nad utworzeniem funduszu mieszkań na wynajem, a już zgłaszają się chętni na takie lokale i deweloperzy zainteresowani budową budynków na wynajem. Plan – to 20 tys. nowych mieszkań na rynku najmu w dobrej cenie. Te pojawią się pod koniec roku.
Pierwsze tanie mieszkania pod wynajem  pod koniec rokuMtaylor848/Wikimedia Commons/lic. CC
Posłuchaj
  • Pierwsze mieszkania na wynajem pojawią się w tym, lub na początku przyszłego roku – podkreśla Piotr Kuszewski - Dyrektor Departamentu Inwestycji Kapitałowych w Banku Gospodarstwa Krajowego. /justyna Golonko PR24/
Czytaj także

W najbliższych miesiącach powstanie Fundusz Mieszkań na Wynajem Banku Gospodarstwa Krajowego, poprzez który Polacy będą mogli wynająć tanie mieszkania. Fundusz będzie inwestował w całe budynki z lokalami mieszkalnymi, a następnie wynajmował te mieszkania najemcom po niższej niż rynkowa cenie.

Pod koniec 2013 r. zarząd Banku Gospodarstwa Krajowego powołał spółkę BGK Nieruchomości, która będzie odpowiadała za inwestycje Funduszu Mieszkań na Wynajem i zarządzała jego aktywami.

Sam Fundusz ma powstać na przełomie pierwszego i drugiego kwartału tego roku. Pierwsze umowy i inwestycje mają pojawić się już w najbliższych miesiącach.

Najpierw Fundusz, potem mieszkania

A  pierwsze mieszkania na wynajem pojawią się w tym, lub na początku przyszłego roku – podkreśla Piotr Kuszewski - Dyrektor Departamentu Inwestycji Kapitałowych w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Tanie mieszkanie dla każdego

Fundusz będzie inwestował w całe budynki z lokalami mieszkalnymi, a następnie wynajmował te mieszkania najemcom po niższej niż rynkowa cenie.

Ze wstępnych jeszcze wyliczeń wynika, że ta cena może być o nawet 20 – 30 niższa od ceny rynkowej. Mieszkanie od państwa będzie mógł wynająć każdy, bo jak mówi Piotr Kuszewski, mechanizm nie przewiduje żadnych ograniczeń wiekowych i dochodowych.

Potencjalny wynajmujący będzie musiał tylko udowodnić, że ma dochody na opłacenie czynszu. Mieszkanie od państwa będzie można wynająć na okres od roku do maksymalnie 10 lat. Ważny okaże się czas: jeśli chętnych będzie więcej niż mieszkań, to pierwszeństwo otrzymają ci, którzy zgłosili się najwcześniej.

Dobrze mieszkać w dużym mieście…

Na początek program ma dotyczyć wyłącznie dużych miast, będzie to  Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Trójmiasto, Łódź i obejmie lokale o powierzchni nie większej niż 50-60 m kw.

Jak mówi Kuszewski Fundusz ma być  samowystarczalny i zarządzany tak jak inne fundusze inwestycyjne, zgodnie ze standardami biznesowymi. Strategia inwestycyjną na założeniu 4-proc. zwrotu z czynszu a zyski z tego tytułu będą przeznaczane na dalszy rozwój funduszu

Już zgłaszają się deweloperzy i najemcy

Prace nad utworzeniem funduszu mieszkań na wynajem jeszcze trwają, a już zgłaszają się chętni na takie lokale. Poza najemcami do BGK pukają także deweloperzy - wymienia Piotr Kuszewski. Deweloperzy są zainteresowani współpracą z BGK, ale wszystko zależeć będzie od szczegółów.

Spółki nie wiedzą jeszcze, jakie będą kryteria oceny projektów, wzory umów i jak będzie rozkładało się ryzyko między deweloperem a funduszem.

Pierwsze inwestycje będą realizowane, gdy utworzony będzie fundusz, a spółka dedykowana do zarządzania nim będzie gotowa do działalności operacyjnej. Ma to nastąpić do końca I kw. przyszłego roku – mówi Piotr Kuszewski. Na zakup nieruchomości BGK chce przeznaczyć 5 miliardów złotych i na początek ma stworzyć bazę około 20 tys. mieszkań na wynajem.

Justyna Golonko