Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 18.02.2014

Prezes Jagiełło idzie na Berlin. PKO BP wejdzie też do Szwecji

PKO BP idzie do Niemiec, bo polscy przedsiębiorcy już tam są – tak można, parafrazując znany dowcip o niemieckich samochodach w Polsce, określić najważniejszy powód ekspansji największego polskiego banku detalicznego na rynek niemiecki i szwedzki.
Prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło.Prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło.Polskie Radio
Posłuchaj
  • Prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło mówi o planach ekspansji swojego banku na europejskie rynki./Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/
Czytaj także

Jak mówi prezes banku Zbigniew Jagiełło w rozmowie z serwisem gospodarka.polskieradio.pl, największy polski bank PKO BP stawia na bankowość korporacyjną poza granicami kraju. Działa już w Szwecji, będzie też na rynku niemieckim. W efekcie przejęcia banku Nordea, PKO BP chce ściślej współpracować z firmami nordyckimi i koreańskimi.

PKO BP obsługuje już kontrakty Solarisa w Szwecji

- Wykonaliśmy już pierwszy krok w tym kierunku, by być poza granicami Polski i wspierać polskie firmy za granicą. W listopadzie ubiegłego roku otworzyliśmy w Szwecji PKO Leasing Sverige, które z naszym wieloletnim klientem firmą Solaris zawarło kontrakt leasingowy na dostawę kilkuset autobusów dla operatorów przewozowych na terenie Szwecji – mówi serwisowi gospodarka.polskieradio.pl prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło.

Bank liczy na inne polskie firmy działające za granicą

Bank PKO BP pracuje nad scenariuszem, który stworzy możliwość, czy to w postaci przedstawicielstwa, czy też oddziału, operacyjnej zdolności obsługiwania polskich firm za granicą.

- Wydaje się, że w roku 2014 lub w 2015 poczynimy takie kroki, żeby móc wspierać polskie firmy, które nie tylko eksportują, ale też posiadają swoje oddziały, fabryki, firmy za granicą. Chodzi o to, by tacy klienci mogli korzystać z naszych usług nie tylko tu w kraju, ale również poza nim. To pomoże im lepiej obsługiwać swoich klientów za granicami Polski, jak również nam pomoże zarabiać nie tylko na klientach w Polsce, ale też na współpracy z nimi poza granicami Polski – tłumaczy prezes Jagiełło.

Drugi kierunek ekspansji - Niemcy

Największym naszym gospodarczym partnerem są Niemcy, dlatego PKO BP myśli również o naszych zachodnich sąsiadach. Polskie firmy nie tylko sporo tam eksportują, ale też wiele naszych przedsiębiorstw ma w Niemczech swoje firmy.

Polski bank idzie do Niemiec, polskie firmy już tam są

- Naturalnym kierunkiem dla nas są Niemcy, czyli utworzenie tam przedstawicielstwa albo oddziału. W pierwszej kolejności na rynku niemieckim chcemy obsługiwać polskich przedsiębiorców, którzy już tam są – mówi Zbigniew Jagiełło.

Najważniejsze: wykorzystać połączenie z Nordeą

To plan na lata 2014 – 2015. Jednocześnie największym zadaniem w tym roku dla PKO BP jest dobre i efektywne wykorzystanie połączenia z Nordea Polska.

- Na bazie tej współpracy chcemy uruchomić to, co już działa w Nordei Polska, czyli współpracę z firmami nordyckimi, które są obecne na rynku polskim, jak i firmami koreańskimi, które też są obsługiwane przez Nordea Polska – deklaruje prezes PKO BP.

Na etapie początkowym prezes Jagiełło chce się skupić wyłącznie na obsłudze za granicą klienta polskiego. Ten etap, zdaniem prezesa, potrwa kilka lat.

- Wykorzystując połączenie z Nordea Polska chcemy być jeszcze silniejsi w obsłudze firm, czyli w bankowości korporacyjnej i pójść za naszym klientem w świat - stwierdza Zbigniew Jagiełło.

W czerwcu 2013 roku bank PKO BP podpisał umowę o przejęciu banku Nordea wraz z aktywami, czyli z firmą ubezpieczeniową i portfelem szwedzkim, który jest obsługiwany w Sztokholmie. Kolejnym krokiem milowym będzie zgoda Komisji Nadzoru Finansowego.

- Spodziewamy się, że w najbliższym czasie taką zgodę dostaniemy i to będzie kolejny krok prawny. Czekają nas też prace nad integracją tych aktywów i na samym końcu wchłonięcie banku Nordea, stworzenie banku hipotecznego w Gdyni, rozwój sieci detalicznej, rozwój bankowości korporacyjnej – mówi Zbigniew Jagiełło.

Pierwsze silne i widoczne efekty synergii powinny pojawić się, zdaniem prezesa Jagiełły - już w roku 2015.

PKO BP zajmuje czołową pozycję wśród polskich banków. Swoim klientom oferuje usługi finansowe w sieci własnych placówek, która liczy ponad 1,2 tys. oddziałów i niemal dwóch tysięcy agencji, prowadzących działalność w imieniu banku. Swoje usługi udostępnia też w Internecie i przez telefon. PKO Bank Polski dysponuje ponadto największą w kraju siecią bankomatów - liczącą ponad 2,8 tys. urządzeń.

Arkadiusz Ekiert