Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Anna Borys 19.02.2014

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ws. SKOK-ów

- Rozporządzenia ministra finansów dotyczące szczególnych zasad rachunkowości stosowanych przez SKOK-i były zgodne z Konstytucją – orzekł Trybunał Konstytucyjny. Dziś te rozporządzenia już nie obowiązują – przypomniał prezes SKOKów, Rafał Matusiak.
Posłuchaj
  • Reprezentujący PiS, profesor prawa , senator Henryk Cioch powiedział, że rozporządzenia miały istotne znaczenie, kiedy SKOKi, których jest w kraju 55 zostały objęte nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego.
Czytaj także

Takie odpisy instytucje finansowe stosują wobec nie spłacanych w terminie  kredytów. W przypadku SKOK-ów wartość odpisów wynosiła 35 proc. i 100 proc. W zależności od czasu przeterminowania kredytu, co oznacza, że taką część niespłaconej należności należało traktować jak stratę.

PiS zaskarżył ustawę

Rozporządzenia zaskarżyli do TK posłowie PiS, zarzucając  że wykraczają one poza ustawę o rachunkowości, a tym samym naruszają  konstytucyjne zasady określające wydawanie rozporządzeń. Reprezentujący PiS, profesor prawa , senator Henryk Cioch powiedział, że rozporządzenia miały istotne znaczenie, kiedy SKOKi, których jest w kraju 55 zostały objęte nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego.

W między czasie prawo się zmieniło

- Dziś te rozporządzenia już nie obowiązują, ale przez pewien czas w sposób istotny wpływały na sytuację Kas – powiedział prezes SKOKów, Rafał Matusiak. Dodał, że w jego opinii złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego przyczyniło się do tego, że we wrześniu 2013 roku wyszło kolejne rozporządzenie, złagodzone wobec tych zaskarżonych .

TK bardziej liberalny?

Zdaniem Pawła Pelca, reprezentującego Kasę Krajową SKOK, warto obserwować przyszłe orzeczenia  Trybunału Konstytucyjnego w kwestii  dotyczących zakresu upoważnień do wydawania aktów wykonawczych. Czy okażą się równie liberalne jak dzisiejszy wyrok, czy jednak TK powróci do bardziej restrykcyjnej interpretacji.

Na uzasadnienie decyzji Trybunał Konstytucyjny ma ustawowo 30 dni.

Tycner, abo