Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 24.02.2014

Afrykański pomór świń w Polsce. Wieprzowina tańsza o połowę

Dotarcie do Polski afrykańskiego pomoru świń to duży cios dla rodzimych rolników i producentów wieprzowiny. Ceny za kilogram żywca spadły dosłownie w momencie pojawienia się tej fatalnej informacji - i nadal spadają.
Afrykański pomór świń w Polsce. Wieprzowina tańsza o połowę a_stefik/sxc.hu/cc

Obecnie za kg żywca rolnik otrzymuje 2,5 - 3 złotego, a jeszcze na początku roku było to ponad 5 złotych. - Spadek cen po wprowadzeniu rosyjskiego embarga nie dziwi - mówi prof. Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w rozmowie z Aleksandrą Tycner. - Po tym jak Rosja nałożyła embargo na polską wieprzowinę, to duża ilość mięsa zostaje w kraju - dodaje.

Litwa wprowadza zakaz importu wieprzowiny z niektórych rejonów Polski

Mało opłacalna wieprzowina

Ale ceny spadają nie tylko z powodu rosyjskiego embarga na naszą wieprzowinę - to szerszy problem produkcji wieprzowiny w kraju. - Już w czwartym kwartale ubiegłego roku prognozowaliśmy, że w związku z większą produkcją trzody chlewnej w Polce i Unii Europejskie, początek 2014 roku będzie się charakteryzował spadkiem cen - przypomina Andrzej Kowalski.

Tracimy 1 mln euro dziennie

Rolnicy liczą straty. Unia Pracodawców i Producentów Przemysłu Mięsnego chce, by minister rolnictwa wystąpił do UE o uruchomienie dopłat do eksportu mięsa. Resort chce zabiegać o rekompensaty m.in. dla przetwórców oraz dopłaty do przechowywania mięsa. - Straty związane z eksportem mięsa, łącznie wieprzowina oraz żywe zwierzęta, to około 30 mln euro miesięcznie - wylicza ekspert.

Aleksandra Tycner, abo/ag